şükela:  tümü | bugün
  • 17. yy'da yasamis belcika'li bilim adami.

    gaz kavramini ortaya atmis, midede bir asit salgisi* oldugunu bulmus, suyun cam kap icindeki genlesmesinden yararlanarak termometreyi icat etmistir.

    ayrica (bkz: kendiliginden olusum)
  • tıbbi kimyacıdır. şu zamandaki kardiyologların yaptıklarını yapardı. kanıta dayalı tıbbi araştırmalarda, karşılaştırmaları çalışma yapılması ve ilaç tedavisinin yararının araştırılmasına yönelik öneride bulunmuş, eee işte sakalı yok dinletememiştir. sonra tabi 250 yıl sonra adamın dediğine gelmişlerdir. hayır, yani bi dinleseler.
  • bir zamanlar bilim adami olmanin ne anlama geldiginin komik bir ornegi. kendisi 1667 yilinda kirli paçavralarla bugdayi karistiran herkesin fare yapabilecegini iddia etmis. tabi esas tartisma yasamin kokeni meselesi imis. canlilarin olusumunun tanri tarafindan onceden belirlenmis ve maddeye konmus tohumlardan mi kaynaklandigi, yoksa kendinden turemenin mi soz konusu oldugu, bilimsel-dini bir tartisma. jan amcamiz ise, paçavralarin ustune konacak bugdayin eninde sonunda fare yaratacagini iddia ediyormus. cagina gore eminim cok progressive idi.