şükela:  tümü | bugün
 • 1968 de cekoslovakyada prag bahari nin, sovyet isgaliyle sona ermesi uzerine wenceslas meydaninda kendini yakan 20 yasindaki cek ogrenci. cenazesine 800 bin kisi katilmistir.
 • kendini yakmadan önce yandığı yere bir mektup bırakmış.mektupta herkesi ataletten çıkmaya çağırıyor yoksa başkalarının da birer canlı meşale haline geleceğini yazmış. wenceslas meydanınında olmuş olay ayrıca.
 • hayatı pahasına sovyet işgalini protesto eden idealist genç.

  her ne kadar dünya tarihinde bir iz bırakmayı başarmış da olsa yaptığının akıl mantık alır bir yanı yoktur.

  pasif direniş ile teslimiyetçilik arasında ince bir çizgi vardır, ve 21 yaşını doldurmadan kendini yakan palach bu çizginin teslimiyetçi tarafındadır. yaptığının cesaret ile alakası yoktur - tersine savaşmaya devam etmek yerine ölümü ve dolayısıyla kaçışı seçmiştir. yine de hakkını yemeyelim çek direnişinin simgesi ve direnişin dünya çapında ses getirmesindeki pay sahiplerinden biri olmuştur.
 • 16 ocak 1969'da kendini yaktıktan sonra kaldırıldığı klinikte 19 ocak günü hayata veda etmiştir.
 • mezarı zizkov'daki olşani mezarlığı'ndadır. (bkz: olsanske hrbitovy) .

  ayrıca wenceslav meydanı'nın yukarı ucundaki çek ulusal müzesinin önünde, tam kendini yaktığı yerde, kaldırımın üzerinde haç şeklinde küçük bir anıtı vardır.
 • kendini yaktıktan sonra radio-vltava'da [sovyet işgal kuvvetleri istasyonu oluyor kendileri] şöyle bir haber geçmiş:

  "palach intihar etti çünkü marksist-leninist eğitimi yeterli değildi"
 • taş(a)mayan bardakta bir damla. anısı ulusal müzenin önünde, prag'da.

  https://www.instagram.com/…m9idqw/?tagged=janpalach
 • hakkında şöyle bir mini dizi yapılmıştır.
  http://dizifilmix.com/…urkce-dublajli-720p-hd-izle/
 • sovyetlerin, arkasından "doktrinimizi ve ideolojimizi yeterince iyi kavrayamadığı için intihar etti" dediği adam.

  şöyle bir an tahayyül ediyorum: diyelim partiden bir grup psikolog, psikiyatr, sosyolog, antropolog oturdu ve "bu eylemin kitleleri peşinden sürüklememesi için ne yapabiliriz?" dedi. sonrasında da akıllarına "bizi tanısaydı ve bilseydi bunu yapmazdı" demek geldi. insan utanır yahu. 20 yaşında bir genç, sırf bir şeylere dikkat çekebilmek adına hayatından acı verici bir şekilde vazgeçiyor. deli olsun, ahmak olsun, aptal olsun, gerizekalı olsun; ama önemsiz ve değersiz asla olamaz.

  "uluslarımızın umutsuzluk ve tevekkül içerisinde olduğunu gördükten sonra, protestomuzu gerçekleştirmeye ve ulusal vicdanı uyandırmaya karar verdik. bu ilk satırları yazma ve bedenimi meşale no 1 yapma hakkını elde etmiş bulunuyorum." kendisinin intihar notu
hesabın var mı? giriş yap