• 15. yy'da yasamis, erken donem flaman okulunun en onemli temsilcisi olan ve yagliboya tekniginin en onemli gelistiricisi olarak bilinen ressam.
    bu herif manyaktir, asmistir... resimlerinde italyan ronesanscilarinin aksine, perspektif tekniklerini kullanmaz, derinlik dengesini, objeleri gorunen haline benzetene kadar rotus yaparak saglar. resimleri urkutucu derecede gercek ve ayni zamanda yine urkutucu derecede gercekdisidir. "arnolfinilerin dugunu" adli calismasina bakan her iki ayakli canli, kendini "ben nerdeyim? napiyorum? bu ne? nassi ya?" seklinde sorularin cevresinde dondugu bir dumur hali icinde bulur.
  • yağlı boyayı keşfeden adam olarak çok uzun süreler itibar gördüyse de kendisinden önce de yağlı boya kullanımı olduğunun öğrenilmesi senelerce van eyck yağlıboyayı bulmuş bilgsisi ile gezmiş şahsımı üzmüştür (ilk kullanan broederlam diye isminde hayır olmayan bi insan)

başka olur arnolfilerin düğünü isimli eserinde van eyck ince işçilik yaptıı kadar alegorilere de doyamamıştır. misal köpek sadakat bağlılık sembolüdür, arkada yanan mum ile conveks ayn tanrının her yeri gören aydınlatan gözlerini sembolize eder (ki aynadan hakaten odanın gerikalanı görünebilmektedir)
    kadın yatağa yakındır zira evcimednir anaçtır, adam ise sokağa sışarıya yakındır ayağı eşiktedir, gidicidir.

bir de imzasını atmıştır resmin görücü aynası üstüne van eyck

"johannes de eyck fuit hic"

"bu çizdi johannes de eyck inceleyene girsin suni peyk"
  • van eyck bu eserinin üstüne bir de binlerce yıldan sonra dinle imanla alakası olmayan bir kişinin portresini yapan kişi olarak tarihte yerini almıştır. kızılbaş adam portresi olarak çevirebileceğimiz bu portrede kafaya kırmızı eşarbı dolamış bir adam bizlere bakmakta ne düşündüğü hakkında pek renk vermemektedir.

o denler resim kadar önem arzeden çerçeve yapımında da bir gaz her yerine bişiler yazan eyck çerçevenin üstüne grek harflerle "elimden geldiği kadarıyla işte" diye ezik ağızlar yapmış, altına da flamanca "beni van eyck yaptı allah inandırsın" gibisinden bir not düşmüştür. bu sebepten bu eserin bir özportre olup olmadığı ihtimali üzerinde durulmakta, binlerce yıldan beri ilk portre olmak dışında belki de tarihte adı sanı belli ilk şahsi portre olma ihtimaline kapı aralamıştır.
  • eserlerinden bazıları; yeni evlilerin elleri, dışbükey ayna olan ressam
  • arnolfini'nin evlenmesi adli eserinin reproduksiyonu kendimi bildim bileli oturma odamizi susler.
  • 15. yüzyıl tosunu (bkz: johannes de eyck fuit hic 1434)
  • en ünlü eseri gand mihrap resmidir ve 12 panodan olusur.
  • arnolfinilerin düğünü tablosundaki erkek figürü vladimir putine benzemektedir... bu sayede komplo teorisi sevenlerin de tanıdığı bir ressama dönüşmüştür van eyck...
    http://images.cheezburger.com/…9050991236472666.jpg
hesabın var mı? giriş yap