şükela:  tümü | bugün
 • isminde kuvvet geçmesede kuvvet sıtatüsünde sayılan komutanlıktır jandarmalar bu komutanlığa bağlıdır
 • içişleri bakanlığına bağlıdır.
 • bari$ zamaninda ici$leri bakanligi'na baglidir. sava$ durumunda kara kuvvetleri komutanligi'na baglanir.
 • türkiye cumhuriyeti jandarması;emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan ve diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren silahlı,askeri bir güvenlik ve kolluk kuvvetidir.
 • icisleri bakanligi'na bagli olmasindan dolayi bunyesindeki astegmenlerin diger (genelkurmay, msb, kkk) karargahlardaki astegmenlerden %20 daha fazla maas aldigi tsk komutanligi.
 • silahlı kuvvetlerle ilgili gorevleri, egitim veogrenim bakimindan genelkurmay ba$kanligina, emniyet ve asayi$ i$leriyle diger gorev ve hizmetlerin ifasi yonunden ici$leri bakanligina baglidir

  (bkz: jandarma teskilat gorev ve yetkileri kanunu)

  ayrica bir tuzel ki$iligi bulunmamaktadir. bu sebeplerden oturu kendisine kar$i acilacak davalarda davali taraf olarak ici$leri bakanligi'nin gosterilmesi gereklidir. bunun yerine jandarma genel komutanligi yazilmasinin da bir onemi yoktur. zira mahkeme iyuk m 15 sebebiyle davayi gercek hasmina teblig edecektir...
 • barış zamanında içişleri bakanlığı`na, savaş zamanında türk silahlı kuvvetleri'ne bağlıdırlar. düşük yoğunluklu çatışma zamanında kafalarına göre takılırlar sanırım. 'iyi çocuklar' böyle zamanlarda ortaya çıkar...
 • silah altına aldığı askerlere ağız ve diş bakımı yönünden pek te nazik davranmadığını düşündüğüm askeri birimdir. bu kanıya nereden mi vardım derseniz*, gecenin bi vakti ilginç nedenlerle evde diş fırçasının olmadığının kafama dank etmesiyle beraber, aklıma eşimin askerlik hatırası olarak sakladığı* ve üzerinde "jn. gen. komutanlığı difaş" yazan o beyaz nadide kullanılmamış fırça geliverir akabinde de onu bu zor günler için kullanabileceğimi düşünür ve ağzıma götürürüm derkeeeen hayatımda diş ve dişetlerimin hiç karşılaşmadığı bir aşınma duygusu ile "bu ne beee zımpara dağıtsaydınız bari yaa" nidalarıyla elimden fırçayı fırlatmam bir olur. kısacası sertin de serti fırça kıllarıyla askerlerimizin diş minelerini düzenli olarak günde 3 kez fırçalamaları pardon zımparalamaları halinde, diş ve dişetlerini kaşağılamak suretiyle ortada diş namına bir şey bırakmamaya niyetli gibi görünen bir birimdir burası.
 • silah altına aldığı askerlere her yönden nazik davranmaktadır. diş fırçaları yımışacıktır bi kere. postalları babet gibidir, kamuflajları da tütü gibi efil efil. askerliğiniz bitince pamuk prenses gibi olursunuz. neden? çünkü burası askeriye.
 • türkiye'nin en yalancı kurumlarından birisi. jitem'i yıllarca reddedip, onlarca işkence, baskı ve zulme göz yumup şimdi de "kurduk ama kapadık" diyerek yüzsüzce kendi yarattığı ve aramızda olan katilleri savunan kurum.