şükela:  tümü | bugün
 • şüphesiz türkiyenin en iyi eratına sahip birliktir. komandolardan farkı, komando intikal yapar, görüntü alır ve rapor eder. duruma göre komandoların müdahalesine karar verilir ya da jöh birlikleri ortama intikal ettirilir. bunun helikopterle olduğu da görülmüştür. komandolardan diğer bir farkı da, eratın 3 ay değil 5 ay eğitim görmesidir. bunun ilk on haftası komando eğitimi, bir haftası uygulamalı intikal, on haftası da tim eğitimidir. tim eğitimi sayesinde c timleri, grup halinde savaşma ve binaların aranması, mağaraların aranması, mayınların temizlenmesi gibi koordineli harekatlarda üstün bir seviyeye gelirler. c timlerinde bir tane tim çavuşu bulunur. timi oluşturan diğer erat onbaşıdır.
 • şırnak 23'üncü jandarma sınır tümen komutanlığı içinde konuşlanmış olan taburun ismi metelerdir.
 • acemi eğitimindeki gönüllü erlerden oluşan timleri birbirinden ayırmazlar. eğitim sonrası jöh birliklerine tim tim gönderirler. askerliğin başından sonuna kadar timdeki askerler hep birlikte olur

  2000 yılına kadar jandarma özel harekat grubu olan ismi 2000 yılında jandarma özel harekat taburu olarak değişmiştir. jandarma sınıfındaki subay azlığından dolayı tabur komutanı yüzbaşı, bölük komutanları da üsteğmendir. genelde tabur ve bölük komutanlarından başka subay olmaz. astsubay, uzman çavuş, sözleşmeli uzman çavuş ve gönüllü erlerden oluşur.
 • komandonun arama-tarama sırasında (ki beraber çıktıkları da olur) karşılaştığı tehdit veya taciz sonrası sikorsky ya da unimogla sıcak temasa atılan askeri birlik. komando hakim tepelerde mevzi alır, geçişleri kapatır ve jöh'e destek verir.
  uzman çavuşlardan oluşan timlerin başında göğsü komando bröveleriyle* dolu üstcavuş rütbesi civarında bir tim komutanı, yaklaşık altı timin başında üsteğmen ya da yüzbaşı rütbesinde bölük komutanı, üç bölüğün başında ise tabur komutanı sıfatıyla binbaşı bulunur.
  askerliğimi yaptığım bingöl jandarma komando özel hareket tabur komutanı binbaşı adil karagöz 27 temmuz 2006 da şehit olmuş, yerine binbaşı tansel bozkurt gelmiştir. taburun ismi atalar'dır. ön kapısında 'söz konusu vatan ise gerisi teferruattır ', arka kapısında ise 'tan ağarırken doğduk, kızıl şafakla öleceğiz; ya şehit olup vatan için ya şerefle dönecegiz' yazar.
  kesinlikle g3 kullanmaz yerine hk33 ağırlıklı olmak uzere her çeşit silah kullanırlar.
  terörle mücadelenin yiğidolarıdır, yaşayan efsaneleridir, esas oğlanlarıdır...

  edit: 18 temmuz 2008 de bingöl jöh 3. bölük komutanım serkan gencer de şehit olmuştur.
 • adıyaman'da konuşlu jöh taburunun lakabı kılıçlar'dır.
 • bitlis tatvan'da bulunan jöh taburunun adı panterlerdır.
 • 1984/2 tertipten sonra er ve erbaşlardan oluşan c timleri* tasviye edilmiş, yerine astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlardan** oluşan b timleri* göreve getirilmiştir. tabur/bölük komutanı habercileri ve sıhhiye eri hariç tüm personel rütbeli personeldir ve bu türk ordusunun profesyonel ordu çalışmalarının pilot bölgesi görevini görür. birlikler konuşlu oldukları ilin adına jandarma komando özel harekat tabur komutanlığı eklenerek tanımlanır. hakkari ili özel durumu nedeniyle bünyesinde 2 adet jöh bulunan tek ildir. bu birlikler hakkari jandarma komando özel harekat tabur komutanlığı* ve yüksekova jandarma komando özel harekat tabur komutanlığıdır.*
 • jandarmanın en iyi birliklerindendir
 • yüksekova'daki konuşlu taburun adı efeler'dir.
 • askerliğini doğuda er olarak yapan bir tanıdıgımın anlattıgına göre, herhangi bir pkk'lı grupla karşılaşıldıgı takdirde, hiçbir şekilde tehlikeli hareket yapmadan, olabildigince saklanarak sadece karşı ateş açma emri alırlarmış. taki jandarma özel harekatcılar bölgeye helikopterlerle intikal edene kadar. 7-8 kişilik gruplar halinde gelir, bütün teröristleri temizleyip giderlermiş. zaten pkk'lılarda bunu bildiği için helikopter sesi geldiği anda kaçmaya başlarlarmış.