• charlotta bronte'nin pek acıklı gerilimli şekil romanı, yetim kız nasıl kurtuldu hikayesi, ama ilk feminist romanlardan olma gibi bir ayrıcalıgı var. kizim jane, ne isin var elin bunalımlı karanlık geçmişli adamıyla diyesi geliyor insanın kitap boyu jane'e...
  • yeşilçam filmlerinin ve hatta brezilya dizilerinin kaynağı olduğundan şüpheleniyorum...
  • calikusu'yla beraber küçükken defalarca okuduğum iki kitaptan biridir. bugün bu iki karakterden nerdeyse cinsel kimliğimi etraflarında oluşturacak kadar etkilenmemi okuduğum zamanki küçüklüğüme veriyorum. bazı bariz sömürü ve abartı unsurları içerdiğini hiç algılamamıştım o zamanlar.
    ama yine de o kadar kötü bir kitap olmadığını açık seçik ifade etmek isterim. belli bir yaşın üstündekilere ve de erkeklere hitap etmemesini anlayabiliyorum, ayrı.
  • okulda ingilizcesini mecburiyetten okumuştum. kasan bi kitap (belki de ödev olduu için öyle gelmiş olabilir.)
  • hatırlanıyor, varlıgı akıldaki kitaplardan biridir, kutuphaneye gidildiğinde gizliden bu kitaba bakmalar ve almayı unutup çıkmalar vardır... neyinden bu kadar cok etkilenilmiş, konusu neydi hepsi teker teker silinmiş, fakat hatırlamaya yardımcı olması icin alıp okunacak hem bu sefer unutulmayacak da*... "jeyn eyr" diye okunur.
  • bay rochester'ın aşık olduğu, gösterişsiz ama iyi kadın..kitabın etkilendiğim bölümü adamın deli eşini aynı şatoda yaşatması ve herkesten gizlemesi.
  • 1996 franco zeffirelli yapiminda anna paquinin jane eyrein cocuklugunu canlandirdigi film.
  • charlotte bronte'nin en fazla beğenilmiş, hayatının belirli dönemlerinden birşeyler kattığı romanıdır. örneğin, charlotte hanım, kızkardeşlerinin veremden ölümlerini, jane'in yatılı okuldaki en yakın arakadaşı helen burns'ü ince hastalıktan öldürerek dile getirir.
hesabın var mı? giriş yap