şükela:  tümü | bugün
 • bugüne kadar ekşiciler tarafından keşfedilmemiş olması veya keşfedildiği halde buraya taşınmamış olması beni hayal kırıklığına uğratan kişi.

  kendisinin tüm dünya üzerinde, bilgisayar veya konsol oyunu oynayanlar hakkında yaptığı bir araştırma mevcut. sunumuna ait videonun linki.

  kısaca özetlemek gerekirse; 21 yaşındaki ortalama bir amerikalı gencin hayatının 10.000 saatini oyun oynamaya ayırdığını tespit etmiş. aynı gencin eğitim hayatı boyunca geçen sürenin de yaklaşık 10.080 saat olduğunu ve bunun bilimsel olarak eğitilmiş/donatılmış bir insan olarak kabulü için geçerli bir kıstas olduğunu belirtmiş. burdan yola çıkarak eğer 10.080 saatte bazı donanımlar elde ediyorsak 10.000 saatlik oyun oynama süresince de bazı donanımlar elde ediyor olmayız diye düşünerek; oyuncuların bilgisayar başında elde ettiği donanımların ne olduğunu araştırmaya başlamış.

  bu donanımların;

  urgent optimism (ivedi/acil optimistlik); bir oyuncunun belirli bir amaca ulaşmak için çok kolay motive olabileceği. örneğin, bir boss'ta 10 defa wipe yese bile 11. denemede hala boss'u kesebileceğine inanması gibi.

  social fabric (sosyal etkileşim); bir oyuncu belirli bir amaç uğruna diğer oyuncularla kolaylıkla etkileşime girebilir ve ortak paye için çaba ve efor sarfedebilir. ayrıca birlikte oyun oynayan insanların; birbirlerini gerçek hayatta tanımasalar bile, güven konusunda sıkıntı yaşamadıkları da ortaya çıkmış.

  blissful productivity (keyifli üretim); bir oyuncu belli bir amaç uğruna çaba/efor harcarken geçirdiği zaman boyunca keyif alabilir ve ürettiği ürün ile mutlu olabilir.

  epic meaning (epik anlam); oyuncular yaptıkları işlere epik anlamlar yükler, amaca ulaşmak için çok fazla çaba sarfeder ve zaman harcar.

  10.000 saat sonunda oyuncuların elde ettikleri bu donanımları gerçek hedeflere/gerçek dünya problemlerine yönlendirilmesi durumunda elimizin altında korkunç bir insan kaynağı bulunduğunu ileri sürüyor ve bence sapına kadar haklı.

  şu an bile blizzard oyuncularını gerçek hayatta yapacakları bir iş için oyun içinde ödüllendirse, ciddi bir projeye imza atabilir. örneğin, 1 günde 20 kg sokaktan çöp toplayıp geri dönüşüme getirecek oyunculara epic bir eşya verse hatta sadece bir title verse bile binlerce oyuncunun bu aktiviteye dahil olacağından eminim.
 • süper hatun. amerikalı oyun designer. oyunlar hakkında ted'de yaptığı konuşmalar türkçe altyazıyla izlenebilir.

  http://www.ted.com/…ng_can_make_a_better_world.html
  http://www.ted.com/…you_10_extra_years_of_life.html
 • oyun tasarımcısı jane mcgonigal geçirdiği beyin sarsıntısından sonra kendini yatakta intiharı düşünürken bulduğunda, aklına iyileşmek için harika bir fikir geldi. bilimsel araştırmalara daldı ve superbetter (süperdahaiyi) adındaki iyileşme oyununu yarattı. mcgonigal, etkileyici tedx konuşmasında bir oyunun dayanıklılığı nasıl arttırabileceğini açıklıyor ve yaşamınıza 7,5 dakika katmaya söz veriyor.
hesabın var mı? giriş yap