şükela:  tümü | bugün
 • 1957 kanada dogumlu sanatci.

  bu kadinin yaptigi installation'larin hayrani kalmamak mümkünsüz gibi görünmekte. janet hanimi bir adet "sound artist" olarak tanimlamak istiyorum, her ne kadar sadece "ses"ler ile ilgilenmese de "eser"lerinde.

  söyle ki en yeni sergisi olan "the secret hotel"in bir bölümü bir miniatür-sinemadan olusmaktadir, "the paradise institute". bu sinemada 13 dakikda süren bir kisa film gösterilmekte, ses ise birer kulaklik üzerinden veriliyor. her ne kadar gösterilen film de gayet dokunakli olsa da, asil olay sudur ki o kulakliklardan sadece filmdeki sesleri duymuyorsunuz. janet cardiff sanki o sinemada bir izleyiymiscesine konusuyor, sanki birileri arkaniza, yaniniza oturuyor, arkadan biri egilip "did you check the stove before we left" diye fisildiyor, yaninizda bir cep telefonu caliyor ve ilk basta nötr olan bu "olay" ve "ses"ler gitgide gösterilen film ile baglanti kurmaya basliyor ve insan tirsiyor, cok! kulakliklar unutuluyor, sesler kaliyor.

  ayrica "audio walks"lariyla ün kazanmistir hanimefendi. bilgi icin:
  http://www.ps1.org/cut/press/cardiff.html

  röportajlarini okurken ne denli zeki bir kadin oldugunu da ögrenebiliyorsunuz, harikulade.

  esi ve ayni zamanda islerinde de partneri george bures miller imis. cogu sergilerini beraberce sunuyorlar. afiyet olsun.
 • the paradise institute adlı eseri 1999 istanbul bienali'ne getirdiği "the muriel lake incident" işinin geliştirilmiş hali gibi gözüküyor. eşi ve kendisinin asistanlığını yapmıştım o zamanlar.

  eserleri http://www.cardiffmiller.com/ adresinde görülebilir.