• 15. yuzyilda ispanyadan bu tarafa gocen ispanyol yahudilerinin torunlarindan olan kari-koca. antik bir huzun adli albumleri ve erkan ogurla beraber yaptiklari bir album ve belki -benim bilmedigim- bir kac albumleri daha var.
 • judeo-espanyol diye adı geçmekte olan dil için (bkz: ladino)
 • a jewish odyssey albümünde ija mia mi kerida adlı şarkıları vardır.
 • aton karimca'nın sayesinde elde ettiğim güzel müzik yapan topluluk.albüm kapağında nerdeyse ilk defa erkan oğur u gülerken görüyorum. demek ki var bişeyler. konser kayıtları olduğu için şarkı sonlarında alkış sesleride duyulmaktadır. ben de her şarkı bitiminde yanlız başımada olsa her birini ellerim şişercesine alkışlıyorum. aton karimca yada tekrar teşekkür ediyorum.
 • zengin enstrumanlar ve kadife gibi sesleri ile yaz aksamlarina cok yakisan muzikleri yapan gruptur. yaninada kirmizi sarap ve huzurlu dost sohbetleri.
 • uluslararası müzik çevresinde oldukça iyi tanınan janet ve jak esim çiftinin ispanyol-seferad müziği yapan grubu. 1992'de "german critics award"ı kazanmışlar,zülfü livaneli'den sonra bu ödülü alan ikinci türk grup oluyorlar böylece ve avrupa'da en çok konser veren grup olmaları da cabası. ama hepsinden ötesi yaptıkları o mükemmel müzik.
  500 yıl öncesinin endülüs'ünden sürülen ispanyol yahudilerinin osmanlı kanatları altında kaldıkları dönemde ortaya çıkmış rönesansın,akdenizin, egenin, çok kültürlü osmanlının ve hatta latin amerikanın tınılarını taşıyan o müzik...
  çalıştıkları müzisyenler ayrı bir şükela :bülent ortaçgil,erkan oğur,nezih yeşilnil,murat özbey gibi... erkan oğur severler dinlediklerinde hemen tanıyacaklardır, onun kendine has ezgilerini.
  jak esim müzik hayatının büyük kısmını seferad müziği üzerine yaptığı araştırmalarla geçirmiş. günümüzde de bu araştırmaları sürmekte. zaten grubu kurduklarında esim çiftinin amacı uyuyan bu kültürü uyandırmakmış.
  janet' in mezzo soprano sesi ve jak'ın gitarı, bu ikisi arasında saklı melankoli,çok eskilerden gelen gözyaşları,mutluluklar,sürgünler...
  birkaç sonsuzluk anı (münih ve ankara konserleri)-albümü çok dinlenesidir. şiddetle tavsiye ederim seferad müziği meraklısı olan olmayan herkese...
 • yeni albümleri adio çıkmıştır. bununla beraber albümlerinin sayısı dörte ulaşan insan mutlu edip hiç bilmediğiniz bir dilde kulağınıza tatlı tatlı fısıldayan bu ikilin en güzel albümü antik bir hüzündür.
 • 17 nisan 2007'de yıllar sonra tekrar konser verip dinleyenlerini sevindirmiş,bünyesinde erkan ogur,bülent ortacgil,nezih yeşilnil gibi müzik tanrılarını da bulunduran janet&jak esim grubudur.

  ayrıca bkz:(http://www.youtube.com/…vazuy8&mode=related&search=)
 • mira adlı albümleri enfes olan müzisyen karı koca.

  (bkz: tres ermenikas eran)
hesabın var mı? giriş yap