şükela:  tümü | bugün
 • canım döner çekti, yemeye gidiyorum.
 • döner challange
 • adamlar bizim yemek kültürünü daha iyi bildiği kesin yoksa insanın böyle şak diye döner çekmez yani
 • japonya'da dönercilerin büyük kısmı iran azerileridir. damak zevkine uydurabilmek için soya soslu olarak hazırlarlar. anime yapımcıları bence döneri türkiye'de yemişlerdir yoksa kendi ülkelerinde satılan ürün dönerden başka her şeye benzemektedir. her tarafından vıcık vıcık yağ ve sos akan üzerine ketçap ve mayonez dökülen dürüm şeklinde bir yemektir. yani avrupada satılan shawarma bile daha çok dönere benzer.

  enteresan bir bilgi ve çıkarım olması açısından ise şunu söyleyebilirim. bu anime zaten yemek üzerine kuruludur. ingilizce food wars olarak yayınlanmaktadır. bir shoujen olarak yine ergen karakterler başroldedir. bu türdeki animelerin hepsinde ergen çocuklar seçtikleri meslekte en iyi olmayı hedeflerler. pokemon bile yetiştirse en iyisi olmaya çalışırlar. 80'li yıllarda yükselen japonculuk akımının bir yansımasıdır. son 30 yıldır bu animeleri izleyerek büyüyen çocuklar japonya'nın altın nesli olmuştur. o yüzden bizde 16 yaşındaki kocaman aleyna tilki hala çocuk bilmem ne denilerek avutulurken 10-11 yaşından beri stadyumları doldurarak konserler veren baby metal'e büyük saygı duyulur. dünya çapında şöhret ve para bu çocukları şımartıp akıllarını kaybetmelerine yol açmaz.

  bir de japonya ve döner demişken aklıma geldi. yıllar evvel japonya'da seyyar döner satan iran kürdü veya azerisi olan bir dönerciyi kovup kovmama konusunda uzunca süren tartışmalar yaşanmıştı. adam televizyonlarda beni kovduğunuz için ailem aç kalacak vs. bildiğimiz ortadoğulu ağlaklığı yapmıştı. adamlar bunu oturup ciddi ciddi günlerce televizyon programlarında tartışmışlardı. bir insanın ve ailesinin hayatını karartıyoruz! şansı olsa o da gurbete gelmek istemezdi! sattığı gıda kontrolden geçmiyor sağlıksız diyenler ile yok efendim ne olacak kim zehirlendi diyenler kapışmıştı. olay almanya'da gerçekleşse merkel soğukluğuyla bsg der gönderirlerdi. öyle de değişik adamlar.
 • harbiden efsane olmuş. ş sahneden beni haberdar eden arkadaşı öpmek istiyorum. akşamım reklendi eğlendim yemin ediyorum.
 • döner tamam da döneri kesen fesli abi nereden çıktı ? türkiye'de kapadokya'da bile böyle oryantalist sunum yapan işletme var mı ? gören varsa yeşillendirsin, google amcada bile göremedim öyle bir şahsiyeti.

  edit : japonya'daki dönerciler öyleymiş zaten. ıı. mahmut'u gönderseydik keşke önceden
 • zaten benim favori animem bu şu an. ne yazık ki arada kendileri. 3. sezon onayı almış bekliyorum.
 • adamların çükü küçük olunca herşeyi büyütüyorlar.
 • tavuk döner kullanmaları da ayrı bir ironi.
 • etkileyici sahne. insanın süper kahraman olamazsa döner bükücü olası geliyor. japonlar kadar egzantrik millet yok sanırsam.