şükela:  tümü | bugün
 • yapilan reklamlarda alman arabalari kesinlikle alman plakasiyla gorunur. bazi reklamlarda japon arabalari da alman plakasi ile gorulmustur ki, bana sasirtici gelen budur.

  (bkz: ukteydim doldum)
 • almanlar bmv nin 20 santim boyunda çalışan replikasini yaparken, japonlar o arabaya muzik seti monte ederlermis

  (bkz: sozlukte fikra anlatacak kadar alcalmak)
 • konfor isteniyorsa alamanlar....
  (bkz: bmw)
  (bkz: audi)
  (bkz: mercedes)
  (bkz: volkswagen)
  (bkz: opel)
  performans ve dayanıklılık isteniyorsa caponlar...
  (bkz: subaru)
  (bkz: nissan)
  (bkz: mitsubishi)
  (bkz: honda)
  (bkz: toyota)

  hatta daha basiti var... önce gidin bir infiniti fx45'e binin. gezin azcık şöyle bir iki tur, göğüsteki düğmelerin fonksiyonlarına felan bakın (bulursanız tabi). sonra inip yandaki bmw x6'ya binin. ama sürmeyin.
  inin lan inin sahibi mahibi gelir şimdi.
 • japon arabaları yumuşak süspansiyonlara sahiptir. şasi ve karoseri genel olarak nazik kullanım için idealdir.

  alman arabaları tank gibidir. yoldaki çukurlardan , kasislerden etkilenmez , çarpar geçer. ikinci elleri , derli toplu kalabildikleri için daha pahalıdır.
 • her ikiside sağlamdır kolay kolay bozulmaz, olurda alman arabasını bozarsanız boku yediniz, altından kalkamazsınız, japon arabalarının tamiri nisbeten daha uygundur. japon arabaları az yakar, alman arabaları iyi kaçar... konfor, sürüş keyfi, süspansiyon, aerodinamik gibi konularda alman arabaları hep bir adım öndedir, iç ve dış tasarımda 2 adım öndedir.
 • her ikisinin de üstün özellikleri bizim gibi 2. sınıf züğürt ülkelerin çenesini yorar.
 • ikisi de yalandır. asıl gerçek devrim arabalarıdır.

  ama galiba alman arabaları döver.
 • japon adam yedek parça satmak için arabaları en fazla 10 yıllık performansa göre dizayn eder, o yüzden 10 yıl sonra araba dökülmeye başlar ve yedek parça da oldukça pahalıdır. almanların ise öyle bir kaygısı yoktur, ömürlük araba üretirler.
 • 2009'un uluslararası en iyi 100 markası arasındaki alman ve japon otomotiv markalarını kıyaslarsak:

  toyota..........8
  mercedes....12
  bmw...........15
  honda.........18
  volkswagen..55
  audi............65
  porsche......74
  lexus..........96. sırada yer almışlar.

  (bkz: best global brands)
 • aynı sınıfdaki iki aracı kıyas edersek; alman arabaları komforlu, japon arabaları performanslı ve sağlam diyebiliriz.
  +sağlamlık malzeme kalitesi değil işçilik-mühendisliktir. misal mercedes firması hariç tüm alman firmalarında koltuk ve plastik döşemeleri 3-4 yılı bulmadan deforme olmaya başlar. belki alırken japon araçlarından daha hoş daha estetik daha şık gözükür ama 20 yılını doldurmuş japon otomobilinden bile daha çabuk deforme olur. 200 bin liralara satılan bmw 5 serisinden bir aracın dahi kolaylıkla kapı kolu elinde kalabilir. peki sağlam olmamasından mı kaynaklanıyor? hayır. japon otomobillerde daha basit daha zayıf malzeme kullanılıyor ama öyle bir yerleştiriliyor ki o malzeme yıllarca orada kalıyor.
  +motor konusunda japonlar pek sürprüz çıkarmaz. 1.6 motor araba ne demekse aldığında o'dur. ama 20 sene sonra da o'dur... alman arabası ise sürprizlerle doludur. bir ford alırsınız. 1600 motordur ama sanki mubarek 1800 motor gibi çalışır. bir opel vectra alırsınız canavar gibi gider. hiç ummazsınız baştan böyle birşey alacağınızı. ama çok geçmez 2-3 seneye kadar ne o eski gücü kalır ne de yol tutuşu. sürekli bakım ister. naziktir. bahane de aynıdır ''abicim bmw yi tofaş ustasına götürürsen böyle olur''... ama japonu kapı önünde sen bile tamir edersin olasi bir durumda.
  +komfor konusunda almanların eline kimse su dökemez. adam 50'li yıllarda bugün hala opsiyon olarak sunulan elektrikli camları o zaman kullanmış. koltuk kılıfları, şekli öyledir ki sanki o araç senin için üretilmiştir. içeriye pek ses almaz. alsa da güzel, erotik bir sesdir o. iç ışıklandırmalar sanattır. ne gözünü alır ne de seni ışıksız bırakır(örnek: bmw 5'20 deki dikiz aynasının yanındaki iki küçük kırmızı lamba)...
  uzun yolda yormaz seni anlamazsın yolun nasıl geçtiğini. inmek istemezsin o derece...
  gelelim japonlara. en basit ne varsa onu yapmışlardır. çok birşey bekleme. ama çok birşey de aramazsın. senin aklında var bir kere sağlamlığı gerisi fasa-fiso dersin. o kadar başka birşey yok. bol bol plastik.
  +tasarım konusu ise zevk meselesidir ama şöyle birşey var; alman arabaları bmw ve mercedes hariç pek risk almazlar. klasik çizgiler üzerinden yürürler. japonlar ise sürekli arayış içersindeler. bu bazen olumlu bazen olumsuz olabiliyor. misal subaru impreza gittikçe çirkinleşirken mitsubishi lancer gittikçe güzelleşir. ama dediğim gibi bu bir zevk meselesidir.

  tercihlere gelirsek; eğer iş adamıysam mercedes alır binerim. başka araçla içim olmaz. ama eğer arazi aracı alıyorsam toyota land cruiser, caddelerde milletle kapışacaksam toyota supra, subaru impreza ya da mitsubishi lancer evo, aile arabası alacaksam sorunsuz yapısı ile toyota corolla ya da honda civic alır giderim...