şükela:  tümü | bugün
 • koleksiyonerler arasinda aranan plak cesidi. lakin bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor.

  oncelikle neden japon baskisi plaklar:

  1) genel anlamda orjinal master'lardan yuksek kalitede basilir

  2) ortadaki delik mukemmel oranlanir.

  3) uzerinde bulunan obi denen serit ayri bir guzellik katar. obi'lerin ozel baskilari ve cizimleri vardir. bunlar da kendi iclerinde ayrilirlar.

  dikkat edilmesi gerekenler:

  her albumun japon baskisinin cesitli fiyatlari vardir. 1000 yen, 1500 yen, 2000 yen ve uzeri. eger tum amac koleksiyonda bulunmasiysa, bunlardan herhangi birini alabilirsiniz. amac hem koleksiyon hem de dinlerken agzim acik kalsin ise o zaman her zaman 2000 yen ve uzerindeki bedelli plaklari secin. burada kilit obi'ler. fiyatlar sadece obi'lerin uzerinde yazar ve obi yoksa bu konuda bilgi sahibi olmaniz imkansiza yakin.
 • adamlar işi biliyor. cd'nin ortalığı kasıp kavurduğu dönemde analog kayıtları toplamışlar yapımcılardan, şirketlerden. o yüzden kaliteleri çok iyi.
 • bu plaklarin bir özelligi de cok iyi bakilmis olmasidir. japonlarin titizligi ve disiplini sayesinde 30-40 yillik bir plak bile ,kapagi ve inner sleeve'i ile birlikte, sanki dün basilmis gibi gicir gicir olur.
 • seslerin sıkışmadığı, enstrumanların daha rahat duyulduğu baskılardır ekseriyetle. cd versiyonları da bir o kadar başarılıdır, herhangi bir müzik türünde 90'lar başına kadar olan herhangi bir japon cd baskısı albümü neredeyse gözünüz kapalı ısmarlayabilirsiniz.