şükela:  tümü | bugün soru sor
  • genelde iyi maç yapacak kadar oyuncu veya güzel yer olmaması sebebitle oynanır. sonunda birilerinin birilerine küsmesi büyük olasılıktır. birisi mutlaka çıkıp "ulan hep bana atak yapıyosunuz bea" der. (bkz: ne dedim ben simdi)
  • japonlarin ufak yaratiklar olmalarina atifta bulunaraktan kucucuk kalelerle oynanan oyun diye hatirliyorum..
  • kalecı olmadan oynanan bır futbol turu oyun..kalecı olmamasına ragmen genelde oyundakı oyunculardan bırı kalenın onunde durarak kaleyı kapatır(kalecı gıbı davranır).mac boyuncada oradan ayrılmayarak cırkeflık yaparlar.ama yınede futbolu ıyı oynuyan kısılerle oynanınca oynayanlara zevk verır..
  • oyunun kalenin iki tarafindan da gol olan $ekli de vardir.ayrica eger biri topu elle falan keserse kendi kalesi onunde herkes ona bir penalti atar..
  • ikiden çok kalenin ve her kaleye sahip bir ya da daha fazla kişinin birbirleriyle yaptığı maça verilen isim. genelde üç kişi oynanır, bu durumda da iki taraf anlaşarak entrika yaparken diğer tarafın canına okunur, daha komplike oyunlarda entrika yaptığını sanan bile başka bir entrikanın kurbanı olabilir. ofansif oynadıkça zevki artan çok varyasyonlu zevk dolu bir oyun
  • bel ustu goller sayilmaz burda da caponlara bir atif olsa gerek .her turlu havadan gelen gol belden ustu denerek iptal edilmeye cali$ilirdi kavgalar olurdu eglence tavana vururdu .
  • (bkz: alman kale)
  • mahalledeki arkadasların karakterlerini içten içe belli eden bir oyundu bu. oyunda esas olan baska kalelere gol atmak varken kendini saglama alan, kale onunden cıkmayan garanticiler olurdu ve oyunun tadını kaçırırlardı. sonrasında bunlar ogretmen oldular askerliği öğretmen olarak yaptılar ve su an ogretmen esleriyle birlikte gobeklenmekteler. kimiside kendi ezik ve yetersiz haline bir ortaklıgı kurtuluş gorurdu kaş goz oynatarak; la osman hadi mevlütü cıkaralım. sonra osman buyudu kendi işini kurdu arkadası yanında calısıyor. kimiside kendi oyununu düşünür yalnız yasar, yalnız yener yada yenilirdi* hırslı olurlardı iyide oynadıgı için az kaybederlerdi. bu cinsler muhendis oldular hala maclarda kendilerine oynarlar. bide tabi oyunuda beceremeyen baska bir planıda olmayan sonuncul sahıslar vardı bunlar kalabalık etmesin diye aradan cıkarılırdı kolayca. oda kabullenmiş haliyle kenarda tezahurat yapardı pek haber alınamadı kendinden. ne diyorduk gobekustu gol olmazdı. penaltı oldumu 3 adım uzaktan geri geri yada ortadan yere degdirmeksizin kullanabilirdiniz. bide son olarak abi varsa kardesini kollardı uyuz olurdu otekiler.