şükela:  tümü | bugün soru sor
 • böyle bir temel vardır,doğrudur.
  herhalde en önemli taş, batıyı taklit ederken fazla uzun süreli şamşırık olmamaları ve kendi özlerini kaybetmemeleridir.
  http://geocities.com/…2000/g.ekonomik_sorunlar.html
 • (bkz: fed)
 • fed japon kalkınmasına doğrudan etkisi olmamıştır. aksine 1990 larda japonyanın girdiği konut krizinde onları quantitative easinguygulamasına teşvik ederek, kasıtlı veya kasıtsız gelişmiş ülkelerdeki para babalarının carry trade yapmalarına olanak sağlamıştır. bugün greenspan japonya da yaptığı hataların farkında olarak, abd nin karşılaştığı mortgage krizinde quantative easing in yanında kamu harcamalarının arttırılması veya tahvile dönüştürülebilir hisse senetleri vasıtasıyla krize müdahale edilmesi gibi pek çok enstrümanın kullanılması gerektiğini, quantitative easing in tek başına yararlı olmayacağını savunmaktadır.
 • harcındaki yobaz eksikliği bu kalkınmanın en önemli unsurlarından biridir.
 • ikinci dünya savaşından sonra ordu beslemek zorunda olmaması, bu kalkınmanın en önemli faktörlerinden biri olsa gerek. neredeyse bütün ordusu lağvedilmiş ve ticaret yollarının güvenliği dahi amerikan ordusu ve donanması tarafından sağlanmıştır ve uzun bir süre de yapılan barış antlaşmasına bağlı olarak kısıtlı sayıda askeri güce sahip olmuşlardır. yükselen sovyet tehlikesine bağlı olarakta abd japoya nın güvenliğini tam olarak sağlamayı garanti etmiş ve karşılığında sovyet sınırında ileri bir karakol olarak japonyayı kullanmıştır. ortaya çıkan bu zorunlu tasarrufu da iyi değerlendirikleri ise aşikardır.
 • dürüstlük ve birbirlerine duydukları saygı bu temellerin başında yer alır. harakiri, belki kötü bir tercih olsa da, bizdeki yöneticilere bakınca japonlara gıpta etmemek elde değil.
 • ordu beslememesine kesinlikle bağlı değildir. japonya zaten gelişimi 100 seneden evvel bir zaman dilimine rastlar ki, bu süreçlerde büyük savaşlar yaşamıştır. misal bir toyota, mitsui, mitsubishi gibi büyük japon firmaları 100 sene önce de vardı. üretimdeki başarı ve kalitenin sırrı just in time prensibine dayanır ki, endüstriyel gelişmede şu ana kadar yapılmış en büyük devrimlerden birisidir.

  (bkz: ikinci dünya savaşı)

  (bkz: 1904 1905 rus japon savaşı)

  (bkz: japonya'nın çin'i işgali)
 • bu kalkınmanın temelleri için meiji dönemine bakmak gerekir. günümüz japonya'sının temelleri meiji'nin uğraşları ile atılmıştır.