şükela:  tümü | bugün
 • japon turancılığı, adı üstünde, japonya'da japonlar tarafından yapılan turancılık.
  aynı zamanda türkiye'de aynı adla basılmış bir kitabın da adıdır japon turancılığı.
  ankara üniversitesi japon dili ve edebiyatı öğretim üyesi sinan levent tarafından yazılan "japon turancılığı", konuyla ilgili türkçe'de az sayıda olan kaynaklardan ve önemli bir yapıt.

  japonya'da zamanında çokça turancı cemiyet kurulmuştur; akira kurosawa bile bunlardan birine üyeydi...

  karar gzt.: konuyla ilgili olarak sinan levent ile yapılmış bir röportaj:

  --- spoiler --- alıntıdır ---
  19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren macaristan ve türkiye merkezli ortaya çıkan turancı hareketler, birinci dünya savaşı sonrasında japonya’ya sirayet etti. 1920’lerin başında macar turancı barathosi balogh benedek ile ilk japon turancı ımaoka juichiro tarafından başlatılan bu hareket, ilk etapta japon toplumunda ve siyasi çevrelerde beklenen ilgiyi uyandırmasa da, 1931 mançurya olayı’ndan sonra şiddetini artıran japon emperyalizminin de etkisiyle, daha geniş kesimlerde yankı bulmayı başardı. turancılık, özellikle orta avrasya coğrafyası’nda japon nüfuzunu yaymak için dönemin politikacıları tarafından faydalanılmak istenilen bir siyasi fikir halini aldı.

  bu çalışmada japon turancılığı birincil kaynaklara inilerek detaylı bir şekilde incelendi ve ikinci dünya savaşı öncesi büyük japon imparatorluğu’nun siyasi hedefi olan büyük asyacı ideoloji içindeki yeri konumlandırılmaya çalışıldı. türkiye’de yakından bildiğimiz bir ideolojnin asya’nın öte yakasındaki izdüşümlerinin tarih yazınımızda bir boşluğu dolduracağını ümit ediyoruz.
  --- spoiler --- alıntıdır ---

  (bkz: turancılık/@rind)

  ek (konuyla ilgili iki bağlantı eklendi):
  1) ursad . org / japon turancılığı büyük asyacılığı´nın doğu türkistan´a yansıması
  2) ötüken dergisi: japonya’da turancılık: nsjap ve nsjap lideri kazunari yamada (röportaj):