şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın diğer ülkelerindeki tuvaletlere nazaran çok daha farklı ve rahattırlar. şöye ki; klozetin üzerinde yer alan kol ve butonlar sizin yerinize tüm işlemleri yaparlar. size düşen sadece biraz ıkınmak o kadar. tuvaletinizi bitirdikten sonra sol tarafınıza denk gelen butona bastıktan sonra alet otomatik olarak belli aralıklarla poponuza su fışkırtıp size hoş dakikalar yaşatmanın yanı sıra temizlik işlemini de yapmış oluyor. daha sonra kurutma işlemini de * hallettikten sonra size pantolonunuzu/eteğinizi çekip hayata devam etmek kalıyor.

  (bkz: lüküs hayat)
 • bizdeki alafranga - alaturca ayrimi bu tuvaletlerde de gorulur... ancak en umumisi bile tuvalet kagidi ve temizlikten yana nasibini hayli hayli almistir...

  japon alaturcasi goruntu itibariyle oldukca zor anlar yasatir... surekli zicarken delige isabet ettiremezsek ortalik batar korkusu yuzunden asiri rahatsizdir... ama mantigi turk isi alaturca'larla tamamen aynidir...

  alafrangalarina washlet denir... kullanim kilavuzu ansiklopedik olarak her tuvalette bulunmalidir... cok fonksiyonlu cok programli bulasik makinesi ayarindadir... herkes kendi kendine dogru yolu bulur ogrenir...
 • japon teknolojisinin ne kadar ileride oldugunu bana bir kez daha hatırlatmaktadır bu tuvaletler. tuvalete girersiniz ve karşısınızda 3-5 farklı tus bulunmaktadır. klozete oturdugunuzda adeta bir sıcaklık kaplar bunyeyi. neymis efendim, klozetin ısısı ayarlanabilirmiş istege baglı olarak. bu da ne şimdi demeyiniz. diger bir değişik durum ise ses efektleri. bu ne mantıgıyla her tusa bastıgınızda değişik işlevlerini görebiliyorsunuz bu tuşların. tuvalette sesinizi kimsenin duymasını istemiyor musunuz? o zaman ses tusuna basın, sifon sesi çıkmaya baslasın. diger bir tusumuz ise otomatik taharete yarayan bir tus. siz tusa dokunun yeter. şöyle bir dezavantaj da olmuyor değil. insan sifonu bulmak için oldukca düşünmeye baslıyor. cunku her an su fıskırma tehlikesi var bu tuvaletlerde. kısacası, japonlar herseyi dusunmus. bu tuvaletlerin fiyatları da cok ucuk değil, 200ytl civarıymış.
 • japon tuvaletlerinde su israfı yapmamak oldukça önemlidir. misal alafranga * , tuvaletlerinde sifonun üzerinde bir musluk vardır, ellerinizi bu su ile yıkarsınız, akan su sifonun içine gider ve tuvalete akıtacağınız su için ekstra su harcanmaz.oturgaç ısıtmalı da olabilir kimi zaman.

  http://tsuruoka.unspoken.org/…/toilet_annotated.jpg

  bir başka su tasarrufu sistemi için; #13964060

  ayrıca bizdeki alaturka tuvaletlere benzeyen japon stili tuvaletlerin nasıl kullanılacağını görmek için tıklayınız;

  http://www.asahi-net.or.jp/~ad8y-hys/movie.htm
 • yıllardır söylenegelen "japon ve türk kültürünün aslında ne kadar birbirine yakın olduğu" kuyruklu yalanının görece en doğru ollduğu yerdir. götüne bu kadar ehemmiyet veren iki ülke az bulunur.. bunun yanısıra bu tuvaletlerde siz içeri girer girmez başlayan süreç sizi kıllandırır.. önce çeşitli boruların aşağıda değişik açılarda hareket etmesi.. sıcak suyun gelmesi, masaj, koku önleyici parfumlu su falan filan derken kıllanırsınız. yıllardır korudugumuz namusumuzu elin sikik taharet musluguna mı kaptırıcaz neler oluyor yahu burda? dersiniz. sakin olun, okşayıp gönderiyorlar..
 • güzel yurdumuzda japonya dendiği vakit dedikodusu en çok yapılan şeylerden biridir japon tuvaletleri. yok efendim kıçınızı gelip robotlar yıkıyor. dübürün etrafında hafif parmak dokunuşlarıyla masaj yaparak farklı lezzetler sunuyor. yok efendim her bişii otomatik ne kadar sıçacağını biliyor makine o kadar yani gibisinden. tabi bunu dinleyen etraftaki arkadaşlardan tam inanmamakla beraber yükselen vay mınakoim adamlar neler yapıyor ya nidaları. fakat bu nidaları atmanın ardında yatan asıl sebep bu bireylerin ki bende dahilim, mezun olduğu lisenin müdürünün cuma günü istiklal marşı öncesi çıkıp tüm okula hitaben yaptığı olm evladım tuvaletlere sıçıyorsuz kıçızı duvarlara siliyorsuz gidip maşrapalara işiyorsuz diye çemkirmesinin akabinde pazartesi tuvaletleri kilitlemesidir aslında. tuvalet kavramları arasında böyle bir uçurum yaratılırsa kişinin kafasında inanmaz tabi mınakoim nasıl inansın. o değil de harbi vardı kıçını duvara silen adam ya.
 • teknolojinin konforundan sıçarken bile yararlanabileceğiniz tuvaletlerdir.

  http://farm1.static.flickr.com/…_cb49af5aa2.jpg?v=0
  http://farm1.static.flickr.com/…_de881d2de9.jpg?v=0

  (bkz: adamlar yapmış abi)