şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çevre ve şehircilik bakanı mehmet özhaseki'nin sorduğu soru? cevabını hepimiz biliyoruzdur diye tahmin ediyorum.

  https://tr.sputniknews.com/…campaign=url_shortening
 • cevabı elbette ki hayır olan soru.

  ama japonya'da sanırım projeyi çizenden tutun, binayı yapana, betonunu ve demirini verene, işi denetleyene kadar herkes işini düzgün yapıyor. önce insan diyorlar. sonra para.

  biz de ise durum farklı. anlatmaya gerek yok. işini düzgün yapan, yapmaya çalışanın sindirildiği, cezalandırıldığı bir sistem içerisindeyiz.

  yakın geçmişte milletin a*ı*a koyacağız diyen müteahhitin hala iş yaptığı, milyonlar kazanmaya devam ettiği bir ülkede, yapılan binadan ne hayır beklersin.

  edit: imla. üçüncü paragraftaki de'yi ayırmayı unutmuşum. ağzı bozuk çomarın biri mesaj atmış de'yi ayırmamışsın diye. nazik bir uyarı olsa tamamdı da, öyle değildi. tabi biz bununla daha önce mesajlaşmışız. bana attığı mesajları duruyordu ve baştan aşağı imla, noktalama işareti hatalarıyla doluydu. neyse buna nazik bir dille kendi mesajlarını ifşa ederek mesaj attım. daha sonra nick altına yazılanlara baktım. küfürbazın tekiymiş. sözlük sözlük olmaktan çıktı, milletin birbirine laf sokuşturmaya çalıştığı ilginç bir hale geldi.

  edit2: "biz de ise durum farklı" değil, "bizde ise durum farklı" olacaktı. birçok yazar sağolsun mesaj attı. ben de hatanın farkındayım. bilerek silmedim. ara sıra gözümüzden kaçabiliyor.
 • (bkz: evet)
 • akıllı olma meselesi değil sadece adamlar sistematik ve planlı şekilde çalışıyorlar. bizdeki ise her alanda tam bir karmaşa...
 • --- spoiler ---

  seni seçtim çünkü sen farklısın japonsun bir kere akıllı adamsın.
  --- spoiler ---

  repliğinden anlaşılacağı üzere yurdum insanının bakış açısı o yönde.
 • üstad 2.dunya savaşındaki bozgundan sonra şimdi neden bu halde olduğunu anlarsa sorusunun cevabını bulur. japonların gündelik yaşamını incelesin bı.. eğitim sistemini.. japon turistlerin neden hep elinde fotoğraf makinası yabancı ülkelerde dolaştığı.. adamlar hiroshima ve gecmislerinden öyle iyi dersler çıkarmislar ki mevzu bu.. bizim geçmişimiz daha onurlu olmasına rağmen biz ders çıkaramamışiz. hiç bir insan insana akil olarak üstün değildir baktiginizda mevzu kendinizi nasıl yetistirdiginiz.. nasıl yetiştirildiğiniz..nasıl geliştirdiğiniz..şimdi onların uzay arabası varsa bizimde allahimiz var diyen cumhurbaşkanı olan ülkenin bir vatandaşıyiz.. başka bir şey dememe gerek var mı?
 • japonların iq ortalaması 103 türkiye'de iq ortalaması üç aşağı beş yukarı 90.

  googleda arayınca hemen çıkıyor.

  ekleme: 2-3 ülkeyi çıkarırsanız bütün islamlı ülkelerin iqsü 88 den aşağıda. korelasyon? belki.
 • japonlar daha zeki olmayabilir. ama muhtemelen daha akıllılar. dünyanın 3. büyük ekonomisi öyle kolay olunmuyor.
 • cevabı hiçbir ırkın bir diğerinden daha zeki olmadığı olan cümle.

  1700 lerde comte de boneval'in istanbul'da kurduğu geometri okuluna girmek isteyen öğrencilere sorduğu üçgenin iç açıları toplamı kaçtır sorusuna cevap verebilen tek öğrencinin de üçgenine göre değişir cevabını verdiği bir milletin torunlarıyız.

  eğitim ve bilim tarihimizin en fazla 20 yıllık bir döneminde milli meselemiz olmuştur. gerisi populist politikalar ve göz boyamadır. işin daha da trajik yanı gururumuz cehaletimizdendiri düstur edinmiş milletimizin bu durumdan memnun olmasıdır ki işte bu sıçtık anlamına geliyor.