şükela:  tümü | bugün
 • 3 mayıs 2010 tarihli hürriyet gazetesi haberine göre, serkan anılır'dır;

  japonları kandıran türk

  tokyo üniversitesi’nde görev yapan türk “bilim adamı” serkan anılır’ın doktora tezinin yüzde 40’ının çalıntı, “ilk türk astronotuyum” iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı.

  tokyo üniversitesi, “130 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşamadık” diyerek anılır’ı işten attı, doktorluk unvanını iptal etti

  vatan gazetesinden uğur koşbaş'ın haberine göre, dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biri olan japonya’nın en prestijli okulu tokyo üniversitesi’nde “türk bilim sahtekarı” şoku yaşanıyor.

  “uzay asansörü” adlı projesiyle japon ve dünya basınına konu olan, nasa’da iki yıl astronotluk eğitimi alarak “ilk türk astronot” olduğu iddiasıyla ortaya çıkan serkan anılır, japonya’yı karıştırdı. 2003 yılında tokyo üniversitesi’ne verdiği doktora tezinin yüzde 40’ı “aşırma” çıkınca bir anda ülkede bilim dünyasının tüm şimşeklerini üzerine çekti. anılır’ın türk ulaştırma bakanlığı’nın kendisini nasa’ya gönderdiğine dair belgenin de sahte olduğunun belirlenmesinin ardından yardımcı doçent olarak görev yaptığı tokyo üniversitesi, 37 yaşındaki türk’ün doktora tezini iptal etti, üniversite ile ilişiğini kesti. rektör junichi hamada, yomiuri shimbun gazetesine yaptığı açıklamada, “şok içindeyiz. bu inanılmaz bir durum. 130 yıllık tarihimizde hiçbir doktora tezini iptal etmedik, kimseyi görevden atmadık” dedi ve anılır’ın doktora tezini kabul eden heyet hakkında da soruşturma açıldığını duyurdu. anılır’ın internet sitesinde yayınladığı astronot fotoğrafının da fotomontaj olduğu ortaya çıktı. illinois üniversitesi ve itü mezunu olduğunu belirten türk’ün, bu okullarla da bir ilişiği olmadığı tespit edildi.

  türkiye'ye döndü

  2001 yılında kendisiyle tokyo üniversitesi’nde eğitim aldığını söyleyen bir türk okul arkadaşı, “onun bir yalancı olduğunu herkes bilirdi. ama yalanlarıyla çok eğlenirdik. bir keresinde odasında sahte bir nasa kimliği hazırlarken bile gördük. bu yalanlarının eninde sonunda başına bir bela açacağı belliydi” dedi. gelişmeler üzerine daha önce anılır’ı yere göğe sığdıramayan japon basını özür yazıları yayınladı. japonya uzay geliştirme ajansı da, anılır’a ait olmadığını tespit ettiği 4 makalesini kronolojik listeden çıkardı. anılır’ın kitabını basan yayınevi ise kitabın basımını durdurduğunu açıkladı. hakkında belgede sahtecilik, intihal ve nitelikli dolandırıcılıktan soruşturma açıldı. fahri büyükelçilik yaptığı wakayama vilayeti kushimoto ilçesi verdiği bu fahri elçilik ünvanını geri aldı. anılır, hakkındaki bu olayların ardından japonya’dan ayrılarak türkiye’ye geri döndü.

  ben zaten birakacaktim!

  anılır, kişisel internet sitesinde yaptığı açıklamada, “ben zaten işi bırakmak için başvurmuştum” ifadesini kullandı: bir doktora öğrencisi olarak yazdığım ilk tezdi. o yüzden de alıntı yaptığım yerlere numara verip kaynak belirtme olayından haberim yoktu. basit bir hatamdan kaynaklandı. zaten işten ayrılmak için başvurmuştum. astronot fotoğrafı da houston’da eğlence için yapılmış bir fotomontajdı, biyografimde yer vermek hataydı.
 • (bkz: getürkt)
 • "alıntı yaptığım yerlere numara verip kaynak belirtme olayından haberim yoktu"

  fotomac'a yorum mu yaziyon aminakoyum.. doktora tezi lan bu..uzay asansoru diyosun...
 • vallahi bir tek isim tutmuyor, o da ersin özbükey olsa hürriyet zaytungdan da haber araklamış diyecektik. yalnız herifin kitabı şusu busu bildiğin prestij yapmış. uzaya da gidip gelirdi bu kesin şansı biraz daha yaver gitseymiş.
 • (bkz: toodai)
 • "ben zaten bırakacaktım" diyen türk.. bu lafı bir türk'ten başka kimseden duyamazdınız zaten..

  - kovuldun !!!
  + sen beni kovamazsın ! ben istifa ediyorum !!!