şükela:  tümü | bugün
 • güldürü şovları, müzikal komedi tarzı işleri var ancak anlatı veya sosyal tespitlerini işleyen gösterileri yok bunların.
  bu da toplumsal davranışlarının gözlerinin çekikligi gibi aynı olduğu ipucunu veriyor. çeşitlilik ve renk yok demek ki. hımm şimdi anladım. tamam sorun kalmadı.
 • mizah, acının ve trajedinin var olduğu toplumlarda gelişir. refah seviyesi yüksek ülkelerde; norveç'te, finlandiya'da, japonya'da mizaha ihtiyaç duyulmayacak kadar dingindir yaşam. türkiye, iran, brezilya, hindistan gibi ülkelerde mizah boyut değiştirmiştir. mizah acıdan beslenir, bir ülkede mizah varsa o ülkede mutlak suretle bir sorun vardır.
 • one-punch man'i okumamış-izlememişlerin mizah yok diyerek kıvırttığı düşüncemsi şey.

  kara mizah yapıyorlar daha çok. bizimki gibi şeko keko komedisine gülmüyorlar.
 • harakiriyi daha önce keşfetmiş oldukları içindir.
 • stand-up, temeli minstrel ve gag' gösterilerine dayanan, abd çıkışlı bir performans türü. japonya ise sıkı gelenekçi, 14. yy'a kadar hiçbir batılı ile etkileşimi olmamış, izole bir ada ülkesi. japon komedi türlerinin, kültürel olarak batılı anlayışlara uzak olması da bu açıdan, gayet doğal. ancak yine de stand-up'a yakın olarak nitelendirilebilecek, geleneksel tiyatro türü, manzai sayılabilir -iki kişilik bir oyun olması dışında.

  ayrıca norveç, finlandiya neyse de japonların acı çekmediğini söylemek, tarihi cehalettir. detaylı bir malûmatınız olmasa dahi, bu ülkeye iki atom bombasının atıldığını biliyor olmak gerekir en azından. evet, arabesk ve ağdalı olmaktan epey uzak ancak siz onu bir de japon'a sorun, bir dokunun, bin ah işitin. ayrıca (bkz: okinawa acı çeken kız lisesi)
 • bu zamana kadar hiç çinli bir komedyen görmedigim için çinlilerin hiç stand up yapmaması diye arttırıyorum (ki yapanları elbette vardır).

  dünyanin dörtte biri kadar nüfusa sahip olan ve her alanda kendini göstermeye meyilli bir milletin mizah konusunda geri kalması beni mizah seviyelerinin düşük olduğu ön yargısına itiyor.
 • (bkz: rakugo)

  japonya'da stand up la birebir aynı olmasa da eğlence amaçlı ve ağırlıklı olarak komedi türü hikayelerin anlatıldığı bir sahne sanatı mevcut ve izlerseniz görürsünüz ki stand up a göre çok daha güzel bir tür.