şükela:  tümü | bugün
1476 entry daha
  • kisa hazirlik yapmak icin bina catisi ve asansorunde bakim yapilacagindan, binanin girisine ve posta kutularina calisma programini ve olusacak gurultuden dolayi ozur dilediklerine dair not birakilan ulke. buna ragmen benim oldugum katta calisma basladiginda herkesin ziline basip ayrica yine ozur dilediler. benim duyabildigim derecedeki surekli gurultu de yarim saat ancak surmustur.

japonya'nin elestirilecek yani da cok ama bu gibi toplum icindeki huzurlu yasam (istisnalar var tabii) ve bazen asiri dusunceli davranislar cok guzel.
  • pasifik ülkesidir.

nette bir japon kızla konuşuyordum.
    jap. da sabahın 6-7-8 'i.

arkadan habire banliyö treni geçiyor. perde çekili ama sesini duyuyorum.
    fakat arada üst kattan gelen inşaat-tadilat sesleri de duyuluyordu.

kız zil zurna sarhoştu. (başka bir alemde)
    buna rağmen tadilat seslerinden rahatsız olmuştu.

yani ses meselesi her yerde aynı değil.

kız zaten daha sonra evin içinde düştü ve hastanelik oldu.
    6 ay hastanede yattı. daha yeni yeni kendine geliyor.

çok ilginç bir hayat hikayesi var. allah düşürmesin.
  • halka açık bazı alanlarda sigara içme yasağı gibi bariz yasaklar dışında diğer ülkelere kıyasla çok az sınırlama olmasına rağmen sigara içme oranlarının yerlerde olduğu ülke.

bu sayı özellikle 1996'dan beri sürekli düşüş halinde ve bu düşüş son yıllarda gitgide artarak hız kazanmakta. öyle ki 1978'de yıllık kişi başı tüketilen sigara sayısı 3520 dal iken, bu sayı 2015 yılında 1620'ye düşmüş.

yine 2015'de yapılmış bir çalışmaya göre japon yetişkinlerin sigara içme oranı %19,3 yani sokakta gördüğünüz 10 japondan 2'si bile sigara içmiyor. (ek olarak sigara içen erkek sayısı kadınların üç katından fazlaymış.)

japonya'nın dünyanın en büyük sigara sektörlerinden birine sahip olmasına rağmen halka inildiğinde durumun böyle olması bir hayli ilginç ve güzel.
  • türkiye ve japonya'daki vergi oranlarının kıyaslandığı şöyle bir video varmış

japonya'da nhk payı yok dediği yerde bi kahkaha attım ama.
142 entry daha