• haftasonu formula 1 yarışına ev sahipliği yapacak ülke.

(bkz: ferrari'nin askerleriyiz)
  • 2017'nin ilk yarısı toplam 3 (üç) sığınmacı kabul ettiğini açıklayan ülke.

gereğinden fazla.

(bkz: suriyeli sığınmacılar/@aimo)
  • üzerinde yaşayan insanların %98.5'i japonlardan oluşan ülke.

grafik 1

melezler de* buna dahilken sonradan japon vatandaşlığına geçmiş yabancı asıllılar* dahil değil tabii. geri kalan %1,5'luk dilimin de yarısından fazlasını çinliler ve koreliler oluşturuyor.

grafik 2

japonya'da yaşayan türkiye cumhuriyeti vatandaşları*** ise 4,157 kişilik nüfuslarıyla toplam nüfusun sadece %0.003'ünü oluşturuyorlar. bence bu bile fazla ama neyse.

edit: ilk grafikte koreliler çinlilerden %0.1 daha fazla gösterilmiş, muhtemelen ikinci grafikte kuzey korelileri* dahil etmediler. yine de japonya'da yaşayan çinlilerin korelilerden daha fazla olduğunu kesin olarak biliyoruz.
  • hakkında üzerinde yaşayan yabancı nüfusun* %1,5'u geçmediği gibi gerçekleri söyleyenin ırkçı ilan edildiği ülke. aman bu arkadaşın yanında "iran şeriat ülkesidir" falan demeyin, sizi irticacı ilan edip jurnallayabilir.

(bkz: eppur si muove)

japonlar mozaik dedi ya la ahahasdjklflakdjakfl

umarım bunu derken yayoi döneminde gelen toraijinleri falan kastetmiyorsundur. bunu bir tarihçiye söylersen sana ağzını bırakıp başka bir tarafıyla güler. japonya'nın %98,5'lik kısmı "yok" dediğin yamato ırkından oluşuyor, evet. yamato dediğimiz şey de jomon ve yayoi insanlarının 2 bin yıl önce karışıp günümüze kadar süregelen hali zaten. (jomon ve yayoi dönemlerinde bugünkü anlamda ne koreli var, ne çinli, ne japon.) mozaik arıyorsan 56 etnik gruptan oluşan çinlilere bakacaksın. kaldı ki japonya göt kadar ada ve adamlar ezelden beri burada yaşıyor, kassalar bile en erken yakın çağa kadar mozaik bir halk olamazlardı. xiongnulara ve etrüsklere bile türk deyip kendi atası ilan eden hitit, sümer kalıntısı adamlar japonlara bu konuda laf atmasın lütfen.

yukarıdaki nüfus grafiği de sağcı bir japon dayının yazdığı kitaptan veya japon yanlısı başka bir taraflı kaynaktan falan değil, direkt cia verilerinden alınma. beni domuz gibi aşağılayacak amerika'nın gizli servisi olan hani. "cia aslında abd vatandaşı japonların kurduğu bir örgüt ve japonya'yı saf göstermek için gerçekleri yansıtmıyorlar" mı diyeceksin şimdi de? lozan antlaşması 2023'de bitiyor falan?

burada bir ırkçı varsa o da -1945'ten beri- japonlar değil; japonya'nın %98,5'inin japon olmasını dahi kaldıramayan sensin. adamların kendi ülkesi lan. zaten merak etme, japonların nüfus artışı böyle devam ederse 500 sene sonra yoklar, ülke çinliler ve korelilere kalacak, ömrün el verirse kına yakarsın.

ha bu arada dünyada izole afrika kabileleri dahil hiçbir topluluk ırksal, kültürel veya dilsel olarak homojen değilken japonya gibi tarih boyunca eline tuzluk alanın köpek gibi koştuğu, ülkenin kapalı olduğu döneminde* bile economic migrant dolu bir ülke hiç saf kalamaz, bunu iddia eden de yok zaten. senin gibiler de straw man yaparak kendi çalar kendi oynar.
  • başlığında çiçek abbas'taki atışma gibi atışmaların olduğu ülkedir.

koskoca japonya tenis topu gibi olmuş.
  • üzerinde yaşayan ve buradan şikayetçi olan nankörleri kendi "mükemmel" ülkelerine geri yollaması gereken ülke.

geçen gün facebook'ta türk-japon dostluk gruplarını dolaşırken rastgele gördüm, japonya'da yaşayan 'muhafazakar' kevaşenin biri video paylaşmış buradaki trenlerden şikayet ediyordu. (japonya'nın trenlerinden şikayet etmek de internet hızından şikayet etmekle aynı saçmalıkta bir şeydir bu arada.) bir de japonca yazmış, leş gibiydi tabii. "burada gençler yaşlılara yer vermiyor, öncelikli koltuklara bile kendileri oturuyor, bizde toplu taşıma araçlarında asla böyle bir şey olmaz bik bik" diye saçmalıyordu.

sizde tabii böyle bir şey olmaz gülüm. en fazla şort giyen kadınlar tekme yer, yer vermeyen bıçaklanır, yanlış yerde indiren şoföre itiraz eden yolcu yumruklanır falan işte. o da eğer söz konusu otobüs, ülkeyi mesken edinmiş bilimum terör örgütleri tarafından bombalanmazsa.
  • japonya denildiğinde her zaman roger adlı maceraperest amerikalı hatırlarım

bir zamanlar üniversite sonrası dünyayı tanımak adına yolculuğa çıkan günlük olarak 5 usd harcayarak birleşik devletlerden başlayarak kimi avrupa ülkelerinden sonra türkiye ye gelerek karın doyurmak ve kişisel temizlik için wc kullanabilmek dışında bir şey istemeyerek karşılığında otelde çalışmak isteyen roger adında birisini tanımıştım. benden bir sonraki durağı olan kendileri için bir nevi hac ibadeti yerine geçen meryem ana evini ziyaret etmek adına kuşadası’nda ve selçuk’ta birkaç hafta hem çalışabileceği hem konaklayabileceği bir yerler sormuştum iyi kötü tavsiyede bulunmuştum. para harcama hedefinden, gezdiği yerlerden ve başına gelenlerden bahsetmiş belki biraz abartıyor diye düşünmüştüm, piçlik olsun diye japonya ya gittiği zaman kartpostal yollamasını istemiştim bir süre sonra kasım ayında japonların bilmem ne bayramına özel bir kartpostal adıma japonya’dan gelmişti.

artık buna ayar yemek mi göt olmak mı nedir bilemem lakin gıpta etmedim değil
  • neredeyse gidiyordum dediğim ülke. kapitalizm ah ahh ve tabi cesaret ahh ahh:-)
  • kisa hazirlik yapmak icin bina catisi ve asansorunde bakim yapilacagindan, binanin girisine ve posta kutularina calisma programini ve olusacak gurultuden dolayi ozur dilediklerine dair not birakilan ulke. buna ragmen benim oldugum katta calisma basladiginda herkesin ziline basip ayrica yine ozur dilediler. benim duyabildigim derecedeki surekli gurultu de yarim saat ancak surmustur.

japonya'nin elestirilecek yani da cok ama bu gibi toplum icindeki huzurlu yasam (istisnalar var tabii) ve bazen asiri dusunceli davranislar cok guzel.
  • halka açık bazı alanlarda sigara içme yasağı gibi bariz yasaklar dışında diğer ülkelere kıyasla çok az sınırlama olmasına rağmen sigara içme oranlarının yerlerde olduğu ülke.

bu sayı özellikle 1996'dan beri sürekli düşüş halinde ve bu düşüş son yıllarda gitgide artarak hız kazanmakta. öyle ki 1978'de yıllık kişi başı tüketilen sigara sayısı 3520 dal iken, bu sayı 2015 yılında 1620'ye düşmüş.

yine 2015'de yapılmış bir çalışmaya göre japon yetişkinlerin sigara içme oranı %19,3 yani sokakta gördüğünüz 10 japondan 2'si bile sigara içmiyor. (ek olarak sigara içen erkek sayısı kadınların üç katından fazlaymış.)

japonya'nın dünyanın en büyük sigara sektörlerinden birine sahip olmasına rağmen halka inildiğinde durumun böyle olması bir hayli ilginç ve güzel.
hesabın var mı? giriş yap