şükela:  tümü | bugün
  • defalarca baktım, araştırdım ama gözlerime inanamadım. evet japonya ve katar amerika kupasında top oynuyorlar. asya futbol federasyonuna bağlı değil mi bu ülkeler? nasıl oluyor?

haydi kutsal bilgi kaynağı, aydınlat dünyayı.

edit: evet sevgili develer, daha önce kuzey amerika’dan da gelenler olmuş tamam. kupanın adı copa sud america değil sonuçta. bu sene kuzey amerika, afrika ve avrupa’nın kendi kıta turnuvaları olması nedeniyleymiş. asya müsaitmiş bu ara.
  • misafir ülke olarak çağrıldıkları içindir.
    güney amerika'daki takım sayısı 10, 2 takım daha eklenince 4 takımlı 3 grup oluşturuluyor ve turnuva başlıyor.
  • ilk defa olmuyor. abd bile katıldı.
  • israil ve israil takımlarının avrupa turnuvalarına katılması gibi birşey olsa gerek.
  • 2016 copa america'nın amerika'da oynanmasına şaşırmıyorsunuz da bu mu değişik geldi?
    ayrıca google'a "japonya katar copa america" yazmak bile neden katıldıklarını öğrenmek için yeterli... klavyede o toynakları kullanmak önemli...
  • yahu japonya'yı abd'yi falan anlarım çünkü bu ülkeler coğrafi olarak güney amerika'ya uzak da olsalar kıtanın etrafındalar ama katar nedir arkadaş? ne alaka?

mahalle maçında sırf parası için oynatılan zengin çocuğu tanımı gayet uygundur katar için.
  • bir kazakistan takımının uefa avrupa ligi'nde mücadele etmesi kadar garip değildir...
  • güney amerikadaki surinam, guayana vs çok güçsüz geliyor tamam ancak amerika kıtasındaki panama, kosta rika hondurası, jamaika, dominik cumhuriyeti, meksika gibi ülkeler alınsa daha iyi olurdu. katar çok komik duruyor.

iş bu entry; örnek verdiğim ülkelerin turnuvasının olmadığı varsayılarak yazılmıştır.
  • açılın gençler açıklamaya geldim.

2 futbol federasyonu var.

1- güney amerika futbol federasyonu - conmebol
    2- kuzey amerika, orta amerika, karayipler futbol federasyonu - concacaf

conmebol'un 10 üyesi var ve copa america adı altındaki turnuvayı düzenliyor. 10 üye ile turnuva yapmak mümkünatı zor ve az maç olacağı için 2 üye davet ediliyor. hatta bu yıl 6 takım davet etmeye çalışmışlar ama olmamış. neden japonya ve katar derseniz, avrupa ve afrika milli takımlarının fikstürü müsait değil.

amerika, meksika, kanada, kosta rika, porto riko, jamaika conmebol üyesi değil. ama takvimleri müsait olursa oynuyorlar.
  • bir gün türkiye'nin de çağrılmasını beklediğim turnuvadır... bizimkiler güney amerikalı görünce coşuyor bazen!