şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte baslik kismina yazip getir bobi dedigimizde

yok boyle bi$ii???

belki sunlar alakalidir seklinde bir takim yazilar gelen vize türü...

neden böyle?

çünkü artik viyana kapilarina vizesiz dayanamayan yurdum insancigina vize uygulamayan nadide ve nadir ülkelerden biri de japonyaymis ve o nedenle de hiç bir sözlük insani bu konuda tanim yapma geregi duymamislar...
  • japonya da hizla artan issiz turk nufusu ve japonyada en cok suc isleyen ikinci millet turkler basliklarinda incelenen sorunlar neticesi ile artik her isteyen elini kolunu sallaya sallaya girememektedir bu ulkeye. evet, hala vize uygulanmamaktadir ancak kapidan cevrilen turk sayisi da az degildir. zira ucakla adana'ya gider gibi narita ya da kansai havaalanina inen bir cok kisi ellerinde fotokopi cektirilmis bir ornek davetiye (hic unutmam bir gun ucaktaki issiz turklerin hepsinde ayni davetiye mektubunun artik kapkara olmus fotokopisi vardi... utanin ulan hepinizi mi icine alcak ayni hatun!) ile japon'dan kotu olan ingilizceleri ile "ay em turist" deyip, memurun nereleri gezeceksiniz sorusuna "japonya japonya" diye cevap vermeleri ve aynen diger ucak icin bekletilmeleri her hafta yasanan bir dramdir. artan suc olaylari nedeni ile yilanin basinin kucukken ezilmesi felsefesine uyarak japonya'nin turkiye'ye vize uygulamaya baslamasi an meselesidir. zira en son bu konu uzerinde calismalar yapildigini duymustum ama henuz sert bir adim atmadan once parasiz, amacsiz, yerlesmeye geldigi belli olan kisileri kapidan direk cevirmeye baslamalari mantikli olmustur... turist olarak gelmek isteyenlerin otel rezervasyonlari ya da kalacaklari aile(ler)den alinmis davetiyelerini hazir bulundurmalari gerekmektedir. is icin gelecekler zaten ne yapacaklarini biliyorlar...
  • yurtdışından japonyaya giden türk vatandaşları için devamlı suretle gereken, hatta kriz çıkaran vizedir.

yağmurlu bir sonbahar sabahı heatrow, londra

görevli : gidemezsiniz efendim. korkarım bu uçağa binemeyeceksiniz.
    legion : ulan neden be?
    görevli : vizeniz yok.
    legion : ya ne vizesi? japonlar bizden vize istemiyor, landing permission yani... delirtmeyin...
    görevli : gidin, ama sizi londra'ya geri gönderecekler.
    legion : allah belanızı versin...
  • biyometrik pasaport sahipleri icin 90 gunluk vizesiz giris haklari devam etse de, eski tip pasaport sahipleri artik bu vizesiz giris hakkindan 1 nisan 2011 tarihinden itibaren yararlanamayacaklardir.
  • en dandiginden en kalkinmisina diger ulkelerin vize ile iliskin basliklarini gordukce sukredilen vizedir.

ogrenciyseniz kabulunuz varsa en gec 10 gun. calisma izni icin bir sirketten destek mektubunuz varsa en gec 1 ay icinde cikar.
  • japonya'nın gerçekten vizesiz olduğunu düşünerek geçen sene tokyo'ya gittim ve pasaport polisinin "nerede kalacaksın, ne kadar kalacaksın" gibi sorularıyla karşılaşınca "manyak mı bu la, vize yok ne soruyor bu" diye düşünüp burnu havada şekilde ters ve kısa cevaplar vermiştim ama sorun olmadı ve 1 hafta tatil yapıp döndüm. ama sonradan öğrendim ki kapıdan çevrilen türklerin sayısı baya fazlaymış. tip ve kıyafet her pasaport kontrolünde önemlidir ve bana göre ikinci husus sorulara cevap verebilecek kadar ingilizce bilmektir üçüncüsü de pasaportunuzda diğer gelişmiş ülkelerin (abd, ingiltere, schengen) vizelerinin bulunması çok büyük avantajdır. zira şu mantıkla bakıyorlar "adam avrupa'ya gitmiş, geri dönmüş, buraya kapağı atacak değil ya".
  • vizesiz olmasina ragmen hala bizimkilerin akin etmemesinin tek sebebi bizim ulkede japonlar hakkindaki köpek, bocek, bebek vs yiyor algisidir.

eger bu gelismislikteki bir bati ulkesi vizesiz olsaydi rahat 20 milyon turk/kürt akin ederdi.
  • başlığı görünce vize kondu, üzerine de rezalet yaşandı sandım.
  • tercih edilmeme nedeninin ülkeye ulaşımın ve ülkedeki yaşamın pahalı olmasıdır. yoksa kültür olarak mutlaka görülmesi gereken ülkeler arasındadır.
    tanım : olmayan vizedir.
  • vize istemeyen ülke.

ama çok uzak ve biletler çok pahalı lan. o yüzden gitmiyor insanlar. yoksa oraya gidip birisine "barış manço" dediğinde yardım ederler hemen, ederler değil mi?