şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hiç bir zaman olumlu örnek olarak gösterilmemesi gereken ülkeler.

    biri çin. demokrasinin d'si yok. insan hakları yok. parayı buluyor ama ucuz üretimiyle çevresini kirletiyor.

    ötekisi japonya. gözümde çin'den farkı yok. teknolojiymiş! nükleer santralleri ölüm saçıyor. ayrıca bunların balıkçıları okyanusta balık bırakmadı.

    kısacası bu iki ülke gereksiz yere yüceltilen iki ülkedir. dikkatli düşündüğünüzde bunu görürsünüz. ama propagandalarını güzel yapıyorlar işte!
  • tarihten bugüne asya uluslararası ilişkileri içerisinde japonya-çin ilişkilerinin dinamiği, bölgedeki diğer aktörlerin ilişkileri ile kıyasla hep farklılıklar taşımış, kendine has bazı özellikler göstermiştir. çin tarafından domine edilen bölgede japonya, diğer ülkelerden farklı olarak, çin merkezli dünya sisteminin dışında kalabilen tek ülke olmuş, daha sonra da çin'de etkin olmuş sömürgeci güçler içinde tek asyalı ve sonunda da en etkin olanı olmuştur. soğuk savaş sırasında iki ülke önce karşı bloklarda yer almış, çin-sovyet ayrışmasından sonra da sınırlı bir işbirliği içinde olmuşlardır. japon kültürünün temel öğelerinin hemen hemen hepsinin çin kökenli olmasına ve bugün ise modern kültür açısından çin'de belki de en fazla japon etkisi olmasına rağmen iki ülke arasındaki farklılıklar benzerliklerden daha fazla göze çarpar. bu farklılık ve aynılık söylemleri arasındaki harmoni ve sevgi-nefret ilişkisi bugün de devam etmektedir.