şükela:  tümü | bugün
  • 2011 yılında tohoku da gerçekleşen ve halkı tarafından kayda alınan gerçek görüntülerdir. düşman başına bile demeye dilim varmıyor.

edit: bu videonun amacı dünyamızda olup biten diğer depremler hakkında bilgilenme amaçlıydı ama bazı hassas bünyeler için linki sildim. dileyen internette national geographic belgeseli halinde bulabilir.
  • hanı nerede gücü her şeye yeten insanoğlu? aslında beş para etmez bir et yığınından başka bir şey değiliz..
  • 2011 yılındayken canlı izlediğim dehşet verici görüntülerdir, iş yerindeki o sallantı süpürge gibiydi.
  • depremin ne dehşet verici bir şey olduğunu ama soğukkanlılığın da hayat kurtardığını gösteren görüntülerdir. adam hayvan gibi sallanan avizeyi durdurmaya çalışıyor. her yer deli gibi sallanırken aman dışarı kaçayım, balkondan atlayayım filan diyen yok. biz de soğukkanlı olabilsek diyeceğim ama binalarımıza güvenmiyoruz ki. japonlar nasıl bir teknolojiyle yaptılarsa o binaları, tüm yapılar depremin sallanma ritmine kusursuz bir şekilde ayak uydurmuş görünüyor. ne diyelim helal olsun adamlara.
  • ben bu soğukkanlılığı anlamıyorum. tamam çok deprem olan bir yer ve içinde bulundukları yapıların yıkılmayacağına eminler ama her haftasonu da 9 şiddetinde deprem olmuyordur sonuçta değil mi. sallantı esnasında pozisyon alıp çığlık bile atmadan bu şekilde beklemek bana garip geliyor. hele bir dayı scary, verry scary deyip duruyor yerinden bile kalkmadan. bu entresan.
  • 9.0 siddetinde depremdeki binalara bak valla allah korusun buna yakin birsey istanbulda olsun her 2 kisiden 1i bu dunyadan gocer

edit: ben cok fazla iyimsermisim orani %98’e cekiyorum gelen yorumlara gore ve soruyorum ne yapiyoruz burada biz?!?!
  • adamlardaki sakinliğe ve soğukkanlılığa bak. bizimkiler paldır küldür çıkmaya çalışıyor. resmen hayatlarının bir parçasıymış gibi davranıyorlar. açık alanda bile sakinler. oturup bitse de işimize gücümüze baksak gibi duruyorlar. garip olan hiçbir şey yok. bu bilinçli ve hazırlıklı bir toplumun deprem karşısında nasıl hareket etmesi gerektiğini gösteriyor. asıl garip olan birbirini ezmeye çalışarak binayı terketmeye çalışmak, sokakta “ayyy çok kööttüüü” diye ağlamaktır. japonya’da bile olsak bu kafayla olmaz.

(bkz: japonya’daki depremde camdan atlayan türk)
  • adamlar binaların sağlamlığından o kadar emin ki hiç kimse kaçmıyor dışarı masaların altına giriyorlar sadece kafalarına birşey düşmesin diye.
  • altı dakika süren depreme ait - witness disaster in japan belgeselinden- görüntülerdir.
  • biz de aynı şiddette olsa uçaktan ölenlerin üzerine tuz atarız sadece. çünkü cehaletimizin bedelini acı bir şekilde ödeyeceğiz.