• 6 dakikalık 9.0 deprem türkiye de sağlam bina kalmaz. ülke nüfusu 1.5-2 milyon kalır heralde.
    soykirim gibi olur yeminlen...
  • japonlar için doğal sayılacak tepkidir.

1999 sonbaharında henüz bizim büyük depremin artçıları sürerken japon arkadaşımla birlikte mecidiyeköy'deki evinde oturuyorduk.

akşam vakti sohbetin ortasında arkadaşım cümlesinin ortasında durup "aa" dedi ve masadaki bardaklara baktı. benden önce fark ettiği sarsıntıyı ben de hissedince depremi merkezinde yaşamış biri olarak biraz tedirgin oldum ve ayağa kalktım, epey güçlü bir artçıydı çünkü. japon arkadaşım ise sarsıntı bitene kadar bekledi, kalkıp duvarlara baktı, sonra gelip hiçbir şey olmamış gibi sohbete devam etti.

kendisi ayrıca büyük depremden sonra türkiye'ye incelemeye gelen japon heyetin de tecümanıydı, yani yıkımın tanığıydı. ama japonlar depremle yaşamaya alışık bir millet.

o sırada çırağan sarayı'nda batılı ülkeler ab deprem yardımlarını görüşüyorlardı ve tabii almanya başta olmak üzere deprem bilmeyen ülke başkanları yan çizmekteydi. o akşam bu artçı olunca çırağan'daki toplantı masasının üzerindeki avize öyle bir sallanmış ki, ödü kopan deprem cahili avrupa heyetleri yardım paketini anında imzalamışlar.
  • türkiye'de olsa birçok kenti haritadan silecek şiddette bir deprem.
  • bölgedeki depremlerin derinlikleri çok fazla olduğu için enerji boşalması çok fazla olmamaktadır bu nedenle maddi hasar depremin şiddetine göre daha az... ama adamlar deprem olayını aşmış o ayrı mesele...

ekleme :mesaj geldi bir kaç tane biraz açıklama gereği duydum. tokyo depremi tokyo'dan 400 km uzakta ve 32 km derinlikte meydana geldi ama elazığ depremi elazığ'a çok yakın ve 9 km derinlikte oldu arada önemli bir fark var. tokyo depremi hisseserken 9 dan daha az hissetti çünkü deprem tokyo'dan uzakta ve derinde oldu ama tabiki japonlar depremle yaşayan bir ülke olduğu için sağlam binalar yaptıkları ve her türlü önlemi aldıkları gerçeğini değiştirmiyor orası tartışılmaz.
  • izlerken bunaldım. bu kadar uzun sürdüğünü unutmuşum. adamlarda bırak binayı cam çatlamıyor cam.
  • müthiş olay.
  • izlerken oturdugum bina yıkıldı, öyle bir video. bundan burda olursa o şehir degil muhtemelen ülke komple yıkılır.
  • bildiğin korku filmi gibi lan. o kadar şiddetinde deprem oluyor ve sonrasında dışarıdan tsunami geliyor. oldu olacak bir iki uzay gemisi ve godzilla falan çıksaydı şaşırmazdık yani. şaka maka allah korusun ülkemizde düşünemiyorum.
  • adamlar yapıyor ya helal olsun. bırak
    dokuzu 7 de 8 de bile bizde taş üstünde taş kalmamış olurdu. genç ülkelerin yaşadığı ve yaşayacağı deprem gerçeğini bir türlü kavrayamadık ( hükümet olarak). depremin çok olduğu ülkeler genç ülkeler, bu ne demek depremler oldukça yer kabuğu oturuyor yerleşiyor demek. depremle alakalı artık adam akıllı bir önlem alınmalı. tekrar soruyorum ve vatanımı çok sevdiğimi ayrıca belirtiyorum. deprem vergileri nerede????
  • ınsanlar demiş ki ulan bu japonlar ne sakin adamlar hiçbirisi de etrafta koşmuyor , sağa sola kaçmıyor, sakince oturarak depremin geçmesini bekliyorlar. adamlar kendi yapılarına o kadar güveniyor ki tabi ki kaçmazlar, deprem 5 dakikada sürse adam oranın yıkılmayacağını biliyor yani.
    o japonu alın gelin bizim oturduğumuz demirinden çalınmış , deniz kumu ile sıvanmış, ana kolonu çatlamış dairelere koyun bakın nasıl balkondan atlıyor.
hesabın var mı? giriş yap