şükela:  tümü | bugün
  • japonların rakı balığa bizden önce düşkün olduğunun göstergesidir.

mangalını ve oltasını kapan ve sabah suyunda balık avına çıkan çılgın japonlar bu hobiyi vatandaşlarının evlerinin önüne kadar getirmiş. yakında çeşmelerden rakı akıttılar diye haber gelirse hiç şaşırmam.

bu arada ikinci amaç ise japon aile yapısını korumak ve balığa gidip günlerce balık peşinde koşan kocaların evlerinde ve yahut evlerinin önünde tutulmasıdır.
  • (bkz: koi baligi)
  • bizde olsa dinamit atarlar

(bkz: dinamitle balık avı)

"bizde olsa" geyiğinden de hep nefret etmişimdir ama bu geyik değil gerçekten yaparlar amk medeniyet görmemiş, hayvana saygı sevgi öğrenmemiş yobazları
  • cidden bizde olsa bir tane balık bırakılmaz. bir gecede o balıkları mahvederler. kiloyla ya da taneyle falan canlı balık satarlar lan.
  • bizim hayallerimizde olanı adamlar günlük hayatta yaşıyor ne güzel çok imrendim. tertemiz su, renk renk balıklar... akvaryuma gerek yok, çık kapının önüne seyret keyifle.
  • bizde olsa balıkların insanımız tarafından yakalanmadan önce muhtemelen zehirlenerek öleceği durumdur.
  • bizde olsa şöyle olurdu böyle olurdu diye düşüncelere sevk eden balıklardır. ama bizde hiç bir zaman olmazdı olamaz. bizde yada türklerde veyahut türkiyede hir bir zaman olabilecek bir durum değildir zira bırak sokak arasındaki suyun temiz olupta balık yüzmesini doğal ortamı olan nehir göl veya denizdekileri bile aşırı avlanmadan kaybetmişiz. nerdeeee sokak arası yüzen balık fantazisi.
  • bizde su giderinin geçtiği yerde hayat duruyor, saygı duruşu başlıyor, burunlar tıkanıyor seninle benim aramda kocaman bir fark var japon. türk-japon üniversitesi kurulacakmış inşallah ülkemize katkılar çok olur.
  • bundan 2 yıl önce pamukkale'de bir kafede bir japon grup dikkatimi çekti.oturdular masaya yediler içtiler, sonra masayı kendileri temizlediler, küllükler dahi boşaltıp gitmişlerdi.adamlarda temizlik bir disiplin halini almış o gün anlamıştım.tabii her japon aynı mı bilemem ama benim gördüklerim öyleydi.
  • söz konusu balıklar ve yaşam alanlarından yola çıkarak oralarda altyapı sorunu gibi rezilliklerin olmadığı da görülebilir. "bizde olsa" fantezisine devam edecek olursak; ilk yağmurda ortalığı sel götürür, o küçük havuzlar taşar, balıklar da yollara saçılırdı maalesef.