şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gizlenmeye ve gözardı edilmeye çalışılan bir gerçektir.

  bu arkadaş japonya'daki bir sınır kapısında kenara çekilip saatlerce sorgulanmış.
  gerekçe türkiye vatandaşı olması.

  sonra iki ay içinde 15 tane iş başvurusu reddedilmiş.(psycho filminden fırlamış bir ruh hastası japon hariç)
  sonunda japonya'daki üniversite eğitimini yarıda bırakıp türkiye'ye dönmek zorunda kalmış.

  (bkz: #82384453)

  japon iş dünyası, siyasiler, esnaf vb. hep aynı kafada.
  seçme fırsatı olduğunda türkler kolay kolay seçilmiyor.
  o kadar çok önyargı var ki inanılmaz.

  bir türkiye vatandaşının sahip olduğu veya olabileceği tüm özellikler japonya'da dışlama ve aşağılama nedenidir.
  bunu bilmeyenler japonya'da tutunamaz.

  bilenler ise türklüklerini ve türkiye'ye ait her şeyi reddeden bir anlayış ve tavır geliştirerek var olmaya çalışırlar.
  (japonya vatandaşı olmaya çalışmak, camilerden ve diğer türklerden uzak durmak, japon yemeklerini yemek vb.)

  edit: bazı yanıtlarım oldu.(bkz: #83153231)
  fiziksel olarak gidip reddedildiği 15 civarı ama cv'sini gönderip ciddiye alınmadığı çok daha fazla yer olmuş.
 • modern her ülkede 3. dünya insanlarına karşı olan önyargıdır. ha japonyadaki gibi ekstrem nefretin nedeni büyük ihtimalle düzen ve kurallar üzerine kurulmuş, kişisel alan ve saygı konusunda dünyanın çok ötesindeyken italyanlarla birlikte dünyanın en laçka, araplarla birlikte en kural tanımaz ve balkan ırklarıyla birlikte en üçkağıtçısı olduğumuz için adamların sisteme uymamamızdandır. o yüzden de büyük ihtimalle sütten ağzı yananın yoğurdu üflediği gibi, türkleri istemiyorlar ülkelerinde.

  edit:imla/kelime
 • bir çomarın japonya'yla imtihanını anlatan yalan düşmanlık.
 • turklere ozel olan bir sey degildir japonlar genel olarak cogu millete karsi irkcidir. zaten japonya`da kim yasamak ister ki? (animeci,hentaici asosyalleri haric tutuyorum)
 • aslında başlığın olması gereken hali japonya'daki yabancı düşmanlığı olmalıdır. japonlar bu konuda dünyaya nam salmışlardır. hatta bu konuda japonya denilince aklıma bu konuda kendilerinden bir adım önde başka bir ülke aklıma gelmiyor. türkler ile alıp veremedikleri yoktur.
 • iddia edildiğinin aksine iki millet birbirini kardeş gibi sever. japonlar ve türkler arasında adı konulmamış, tuhaf bir bağ vardır. bu gönül bağı nedense hep felaket ve afetlerde ortaya çıkar. japonlar da türkler gibi onurludur, gururuna düşkündür. onlarda da büyüklere saygı, yer verme, ayak ayak üstüne atmama gibi örf adetler vardır. farklı olan avrupadır. japonlar iyidir. bir türk düşmanlığı olduğunu da 28 yıllık hayatımda ilk defa duyuyorum. neyse ki her duyduğu halta inanan biri değilim. çok şükür.
 • japonların geneli zaten yabancılara karşı sadece türklere karşı olduklarını düşünmüyorum. pasaport konusuna gelince, bir çok suriyeli, afgana vatandaşlık verdiğini japonlar bilmiyor mu sanıyorsun? türk pasaportunun değeri yerlerde. adamlar emin ol seni senden daha iyi tanıyorlar. yurtdışındaki türk profili zaten malum. kültürsüz, sürekli kız peşinde koşan ya da camiden çıkmayan tipler. o yüzden fazla kafanı yorma.

  edit: ocak ya da şubat ayında seyahat etmek için destinasyon arıyordum, usa mantıklı geliyordu ama bu konuyu yorumladıktan sonra japonya neden olmasın dedim hem de vizesiz. seyahatimi gerçekleştirdikten sonra tekrar editleyeceğim.
 • aslında japonlar türklere karşı önyargılı değildi. hatta oldukça severlerdi. özellikle eğitim ve iş konularında. zamanında serkan anılır bütün japonyayı kandırıp adamları dalga konusu haline getirince adamlarda önyargı oluştu tabi. bu oldukça normal. zaten bu sürekli türkiyeden siktir olup gitmek isteyen zevatın önemli bir kısmı bu serkan anılır tipinde gevşek tipler. ben olsam direkt kovarım. turist olrak bile gelme derim.
 • an itibariyle iş amaçlı tokyo’da olan biri olarak hassiktir çekmek istediğim bomboş argüman.
 • (bkz: deytas)