*

şükela:  tümü | bugün
 • 1930'lu yılların başlarında gerçekleşmiştir. çok önceden beri mançurya'yı işgal etmek isteyen japonya, rusya ve amerikadan çekindiği için planını gerçekleştirememekteydi. 1930'lu yılların başında yeni kurulmuş olan sovyetler birliği güney doğu kanadındaki askeri hazırlıklarını henüz tamamlayabilmiş değildi. 1929 ekiminde çıkan dünya ekonomik buhranı ise zaten içine kapanık bir politika izleyen amerika'nın iyice içine kapanmasına sebep olmuştu. bu durumu fırsat bilen japonya 1931 yılında çin'in kuzeyinde bulunan mançurya bölgesine çıkarma yaptı, bölgeyi bir yıl içinde tamamen işgal etti ve bir kukla devlet kurdu.

  bu işgal birinci dünya savaşı sonrası dünya için bir dönüm noktası olmuştur. daha önceleri dünyadaki büyük devletler tarafından imzalanan denizlerde silahsızlanma paktları (bkz: washington deniz silahları konferansı) askıya alınmış ve taraflar muhtemel bir savaş için tekrar silahlanmaya başlamıştır. durumu protesto eden çin'in milletler cemiyetine başvurmasına rağmen, ekonomik krizle mücadele eden ülkelerin çin'in başvurusunu dikkate almaması ve japonya'ya herhangi bir yaptırım uygulanmaması, dünya barışını garanti altına almak için kurulan milletler cemiyetinin gücünü daha da azalttı. bununla birlikte ilerleyen dönemde japonya'nın bölgedeki etkisinden çekinen amerika, bu ülkeye karşı petrol ambargosu gibi yaptırımlar uygulamaya çalışacak ve ikinci dünya savaşı sırasında japonya'nın amerikaya karşı savaş ilan etmesine sebep olacaktır. kısaca bakacak olursak bu işgal dünyayı savaşa sürükleyecek önemli etmenlerden biridir ve birinci dünya savaşı sonrasında durmuş gibi görünen kuvvetler savaşının tekrar su yüzüne çıkmasına sebep olmuştur.
 • (bkz: manchukuo)
  (bkz: pu yi)
 • japonya işgalden sonra bölgede bir uydu devlet kurmuş ama milletler cemiyeti bu devleti tanımamıştır. bu örnek bu konuda bir ilktir.
 • (bkz: birim 731)
 • milletler cemiyeti'nin kayıtlara geçen ilk ikiyüzlülüğüdür.
 • keşke japonya kazansaydı, dediğimdir.
 • "kelebek etkisi"ne neden olmuştur.

  mançurya yı işgal eden japonya ya, abd den gelen ambargolar sonucu en sonunda japonya pearl harbor baskınını yapacak ve o dönemdeki lakabı "uyuyan dev" olan abd nin ikinci dünya savaşına katılmasına neden olarak, savaşı ve dünya tarihini değiştirecektir.

  mançurya için değil ama pearl baskını için adolf un sinirden çıldırdığı söylenir. gerçi zaten manyak, daha ne kadar çıldırabilirse...