şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fizyoloji profesorlugunun yanisira cografya profesorudur de kendisi. yeni ginede uzun sure bulunmus ve tas devrini yasayan toplumlarin modern 20. yuzyil toplumlariyla karsilasmalarina bizzat taniklik etmistir. guns germs and steel adli pulitzer odullu kitabinda, insanligin son 13000 yillik tarihine bakarak gunumuzde medeniyetler arasindaki farklarin buyuk olcude cografi ve cevre kosullarina bagli oldugunu savunmustur. bu kitabin temelinde yeni gineli bir liderin kendisine sordugu "neden avrasya ama yeni gine degil?" sorusuna mantikli bir cevap bulma ugrasi oldugunu belirtir. tarima erken gecisin onemine de buyuk pay cikarmis ve milletlerin teknolojik gelisime aciklik gibi ozelliklerinin artan azalan dongusel yapisina dikkat cekmistir. bir baska ilginc dusuncesi ise yatay eksende yayilan kitalarin(asya), dikey eksende yayilan kitalara gore (amerika) teknolojik gelisimlerin paylasim ve yayiliminda daha etkin oldugudur. avrasyanin one gecisini erken tarima gecis, nufus, ve kitanin yatay yayilima baglamaktadir buyuk olcude. avrasya icindeki avrupa/cin farkliliklarini ve avrupanin one gecmesini ise avrupanin ortacag sonundaki cine gore daha parcali, daha kozmopolit, yayilmaci ve bireysel gelisime daha fazla destek saglayan yapisina baglamaktadir. bunun disinda guns germs and steel avrupali merkezli olmayan ve irkci soylemlerden uzak aciklamalariyla okunmasi faydali kitaplardan biri.
 • tubitak yayinlari sayesinde tufek, mikrop ve celik (guns germs and steel) adli kitabini 11 ytl'ye okuyabildigimiz guzide insan. kitaplarinda "batili" olmanin etkilerini uzerinde gostermeden, mumkun oldugunca tarafsiz yakla$imi ile bizleri buyulemi$tir.
 • uygarlık tarihinin önemli sorularından birine adam gibi cevap verebilmiş tüfek, mikrop ve çelik kitabının yazarıdır. gerçekten bilgilidir, elinde inanılmaz büyük bir kaynak kütüphanesi vardır ve satır satır bu kitaplarda yazanların doğrulamasını bizzat gidip yerinde görür. son derece detaycı bir yazardır, ancak bu detayları kitaplarında kullanması mümkün değil ayrıca sahip olduğu kaynaklardan özet geçmekte çok zorlanmaktadır. tek sıkıntısı budur.
 • cok yonlu bir abimizdir. cografya konusuna cok fena takmis ama iyi de etmis, farkli bir bakis acisi getiriyor. tavsiyem kitaplarini okurken surekli referans verdigi kitaplari da yalayip yutmak.

  edit: cografya konusuna takmis kismini acmak gerekirse, gelisme ve kalkinmaya cografyanin etkisini kastediyorum.
 • "çöküş" adlı eserinde antik dönemden anasazi, maya, paskalya(easter) adası, grönland vikingleri, yeni gine, uygarlıklarını. günümüzden ruanda, çin, dominik ve haiti, avustralya devletlerini, ağırlıklı olarak çevre ile ilgili sebep-sonuç ilişkileriyle incelemiştir. antik dönemde adı geçen medeniyetlerin çöküş ve tarihten silinmelerine, sahip oldukları doğal kaynakları hoyratça, hiç bitmeyecekmiş gibi, ve günü kurtaran mantıkla tüketerek, ulaştıklarını söylemiş. bu tarihi uygarlıklardan hareketle günümüz uygarlıklarının da aynı hoyrat tavırlarla tüketime devam ettiğine dikkat çekerek; dünyanın yarını hakkında akıllarda soru işareti bırakmak istemiştir.
  diamond'a göre paskalya adası sakinleri adalarındaki ağaçları nesiller boyu kesip, dev heykellerin taşınması, yük ve balıkçı teknelerinin yapılması, inşaat ve ısınma vb ihtiyaçlarını karşılamış. gün gelipte kesilen ağaçlar tükendiğinde, heykel yaptıramayan yöneticiler değerlerini yitirmiş, yeni tekneler yapılamaz olmuş ve böylece ada sakinleri zaman içinde adadan ayrılamayıp, azalarak açlık içinde yok olmuşlardır.
 • çöküş
  medeniyetler nasıl ayakta kalır ya da yıkılır

  adlı, türkçesi 2006 yılında yayınlanmış, benzer toplumların çevresel sorunlardan nasıl farklı etkilenebileceğini anlatan kitabı da vardır.
 • bir kuşbilimci.
  parnak kadarken kuşlarla ilgilenince böyle olmuş. arada diğer bilim dalları ile kuşları aldatmış. iyi de yapmış. hep kuş, hep kuş nereye kadar?
  (bkz: disiplinler arası yaklasim)
 • bu kadar geç tanıdığıma üzüldüğüm bilim insanı. kitaplarının basılmaması durumu üzücü.