şükela:  tümü | bugün
  • o eski ve güzel kutsal bilgi kaynağımıza nba taraflarından biraz katkı yapalım madem. hakkında entry olmaması şaşırttı. eskiden 2-3 yıl öncesinin ncaa draft prospectlerini bile bulabilirdik burada. neyse başlayalım.

2018 draft'ını yeni yeni araştırmaya başlıyorum. en ilgimi çeken oyunculardan bir tanesi kendisi. geçen seneki draftta en ilgimi çeken lauri markkanen'di. ve desteklediğim takım chicago bulls'da oynuyor arkadaş şu an. darısı jaren kardeşimizin başına diyor, ve başlıyorum.

ilgi çekici bir arkadaş bu. draftta üst sıralardan seçilmesi beklenen deandre ayton, marvin bagley, mo bamba gibi uzunlara kıyasla ulaşabileceği nokta daha zayıf. yani takımını alıp götürecek, franchise player olacak biri değil. peki neden ilgi çekici? bu arkadaşın istatistiklerinden bahsedeyim biraz. bu arkadaş ortalama 22 dakika oynuyor. faul yapmaya çok yatkın. düzeltmesi gereken bir özelliği bu. fakat bu 22 dakika içerisinde 11.6 sayı, 5.9 reb, %43.8 üçlük isabeti (ortalama 2.8 adet deniyor, 1.3 adet sokuyor. baya baya iyi üçlükçü yani) ve 3.2 blok (oha) gibi istatistiklerle oynuyor.

22 dakikada 3.2 blok gerçekten akıl almaz bir istatistik. ve videolarından izlediğim kadarıyla sadece iyi bir çember savuncusu değil, perimeter savunması da çok iyi. kısaların önünde kalabiliyor, switchlerde hiç fena değil. bu blok tehdidinin yanında gayet iyi bir üçlükçü olması da rakip savunmanın dengesini tamamen bozuyor.

nba karşılaştırması yapacak olursak, tavanı serge ibaka'dan daha yüksek olacak gibi duruyor. benim gözümde onu bu kadar değerli kılan şey ise modern nba'e uyumluluğu. bildiğiniz üzere, artık sadece post oynayan boyalı alan skorerlerinin devri bitiyor. bir pivottan beklenen çember savunması ve hücuma hızlı çıkması. hele böyle üçlükçü de olursa tadından yenmiyor.

yazının başında yazdım, bu adamın en büyük zaafı tavan sınırı. bir takımın sürükleyici oyuncusu olamaz gibi duruyor şimdilik. ancak sistemli bir takımda müthiş bir parça olur. draftın üst sıralarından da yıldızdan ziyade rol oyuncusu seçmek girilebilir bir risk mi tartışılır. ben chicago bulls'a çok isterim. lauri markkanen'le müthiş uyumlu olurlar. lauri'nin savunma (özellikle blok) konusundaki eksikliğini iyice kapatır jaren arkadaş. hücumda ise rakibin iki uzununun da dışarı çıkmasına sebep olur bu ikili. dunn gibi lavine gibi delici oyuncular varken müthiş bir alan paylaşımına yol açar bu da. biliyorsunuz modern nba dediğiniz şey pace & space.

draftta dikkat edin derim bu arkadaşa. gözler ayton,doncic,bagley,mamba kare asında olacak. ancak bu arkadaş iyi bir sisteme gittiği anda ilerki yılların steal'ı olacak muhtemelen. bozmaz umarım.
  • ortalık mohamed bamba diye yıkılırken bu eleman aradan sıyrılıp süpersonik bir oyuncuya dönüşecek. tozu dumana katacak. sonra da o tozu dumanı süpürecek. üstelik efsane olması için ismi de çok müsait. cerın ceksın cünyır!! muazzam, şahane. bunu murat murathanoğlu telaffuzuyla hayal etsenize bi'? offf. müthiş!!