şükela:  tümü | bugün soru sor
  • seyrek aralıklı dokunmuş, esnek bir kumaş türü. seksi geceliklerde de bol bol kullanılıyor.
  • jarse kumas hatayı çok belli eder. büyük yerinizi daha da büyütür, küçük yerinizi yok eder. duyrulur.
  • esnek dokunmuş ipekli veya yünlü bir kumaş.
  • 1970 ve 1980'lerde annelerin gardrobunda mutlaka en az bir tane bulunan elbisenin dokusu olan kumaş türü. fransa'nın jersey adası'ndan esinlenilmiş. garip.
  • terleten ve artık pek tercih edilmeyen kumaş.
  • en az saten kadar zor olan bir kumaş türüdür. elbise ve eteklere astar olarak da kullanılabilir.
  • benim çocukluğumda köyde, kırsalda ulaşılabilecek en üstün kumaş olup bir ara rating rekorları kuran kumaş türü. pırıltılı ve ince dokulu bir kumaş olarak anımsıyorum. basmanın, pazenin hatta köylülerin atadan kalma kendi dokuma kumaşlarının pabucu dama atılmıştı. piyasadan ve gönüllerden düşüşü ise gürültülü değil sessizce olmuş, sonradan fark ediyorum.
    ayrıca (bkz: kutmu), terrylene.
  • jerse de denir. adını fransa'nın jersey adası'ndan alır. ipek ve yünden esnek dokunmuş kumaştır. fransa'da 1660'lardan beri bilinir. trikotaj konusu haline gelişi 1880'lerdedir. türkiye'de 1965'e kadar ithal naylon jarseden daha fazla itibar sahibi iken bu tarihten sonra jarsenin sağladığı prestij naylon giyimi geçmiştir.
  • kusurları en çok belli eden kumaş türlerinden biriymiş. bilmeden aldım birkaç şey :) ne yazık ki modadan da kusurları nasıl kaparızdan da pek anlamıyorum. bu konuda çok sığ bir insanım.

ay ama nasıl rahat bir kumaş anlatamam. normalde dar paça pantolon giyerim hep. bunlar böyle bol, ferah çok rahat bir şeymiş. bundan sonra yazın sokakta hep giyerim valla. hatta şu an okula gidiyorum :)
    şu modeller bence güzel. yalnız ben uzun modellerinden aldım.