şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • amnesia yüzünden hafızasını kaybetmiş, geçmişte yaşadığı farklı hayatların silik hatıraları arasında gidip gelen roman karakteri. hayatının david webb olarak bir diplomat ve öğretim üyesi, delta adında gerilla ve jason bourne olarak da treadston 71 'de görevli cia ajanı gibi üç ayrı bölümü vardır. bir de kabil olarak görev adı vardır bunların aralarında geçen. hepsinin hatıraları parça parçadır hafızasında. geçirdiği hafıza kaybı nedeni ile asla geçmişini net bir şekilde hatırlayamaz. sakin bir hayat ister, david webb'i yaşamak ister ama kader bir türlü müsade etmez.

en iyi sinema uyarlaması kanrımca ilk filmdir. romanların alametifarikası olan hafızasını kaybetmiş ajanın dr. jekyll-mr.hyde misali david webb-jason bourne geçişleri ve rahat bırakılmayı isteyip david webb'i yaşamak istemesi sadece identity'de var. sonraki filmler eski casus romanı atmosferini kaybetmiş, aksiyona indirgenmiş macera filmleri gibi duruyor.
  • lise yillarimdaki en sevdigim roman karakteri. okuyali 15 yil gecti belki ama, jason bourne'nin 50'li yaslarinin sonunda olmasina ragmen "nasil bu kadar formda?" oldugu sorusuna bir karakterin verdigi cevabi unutmuyorum: "belki de her sabah boyle deli gibi kostugu icindir".

yeni film ile alakali olarak: jason bourne gibi "casus" kelimesinin hakkini veren bir karakterin sahilde yapilan sokak kavgasina neden katildigina dair saglam bir bahane bulsalar iyi olacak. yoksa cok pis soverim. jason bourne ne para icin dovusur ne de antrenma yapmak icin sokak kavgalarina bulasir. ayrıca jason bourne karakterinin ekranda aksiyon starları gibi kas göstermeye ihtiyacı yoktur.

temenni: umarım film göründüğünden daha sofistikedir.
  • 2016 yapımı film ile alakalı yorumu bir "bourne kıdemlisi" olarak yazıyorum: (bkz: jason bourne/@hiko seijuro)

görüşüm: film tek başına değerlendirildiğinde kötü değil. ancak serinin ilk üç filmindeki zeka ışıltısı da yok. bunun sebebi, serinin ilk üç filminin senaristi olan tony gilroy'un bu filmde yer almaması.

ne demiştik çakma 4. film için: "tony gilroy'un olmadigi bir projeye ben greengrass ve matt damon birlikte girisse yine de sicak bakmazdim" (bkz: the bourne legacy/@hiko seijuro) ki aynen öyle de oldu.

--- spoiler ---

* jason bourne'un sokak dövüşleri yapması kadar saçma bir şey olamaz. jason bourne kadar sofistike adam gider hindistan'ın ya da tayland'ın ücra köşesine orada ekmek elden su gölden yaşar.

* cia'in jason bourne'un geri dönmesini değerlendirebilmesi kadar büyük bir mantık hatası olamaz.

* filmin gelişme sürecindeki kovalamacalarda hiçbir zeka ışıltısı mevcut değil. salt aksiyon filmine indirilmiş. senaryoda casusluğa dair görülen tek zeki hamle filmin son sahnesinde. başka da bir şey yok.

--- spoiler ---

gidin ama, iyi vakit geçirirsiniz.

6/10
104 entry daha