• özlemle gidip sarılacakken öldürülmekten korktum sadece izledim.

resmen * diyesi geliyor insanın.

kameranın sürekli aktif kalmasının verdiği yoruculukla şimdilik sözlerimi burada sonlandırıyorum. zira yanlış şeyler yazabilirim.

*
  • rica ediyorum sevgilisi olanlar takılmak film izlememek için gidecekse gitsin, diğerleri gitmesin.

hem onlar için iyi de olur filmde dikkatlerini bozacak bir durum olmadığı için rahat olurlar.

son zamanlarda izlediğim en kötü aksiyon filmlerindendi, sahne çekimleri, oyunculuk, kurgu....

neyse uzatmim noktamı belirttim.
  • --- spoiler ---

senaryo yavan, bir bourne filmine yakışmıyor kabul etmek lazım. diğer taraftan temponun bir saniye bile düşmemesi gerçekten takdire şayan. paul greengrass yine kamera sallantılı aksiyon şovunu yapmış.

alicia vikander iki saat boyunca resting bitch face'ini bir saniye bile bozmuyor.
    vincent cassel ise çirkin karizmasıyla cuk oturuyor rolüne. adam doğuştan tetikçi.
    tommy lee jones'u da yıllardır değişmeyen yorgun yüz ifadesiyle hep benzer rollerde görüyoruz. önce criminal, şimdi jason bourne, yakında da mechanic resurrection. zorla mı oynatıyorlar reyiz?

--- spoiler ---

ailemizin ajanı jb'yi özlemişiz. matt damon sevimliliği hatrına 8/10.
  • kocaman amerikan arabalarının kaza esnasında durduramadığı swat aracını birkaç kollu kumar makinesinin durdurduğu aksiyon filmidir. sonuç itibariyle ultimatom kadar süper olmasa da tarafımdan beğenilmiş filmdir. umarım final filmi değildir. devamı gelsin.
  • --- spoiler ---

yahu o swat aracı yola çıktığında neden ilk olarak limuzine çarptı. olum yok muydu normal bir sedan aracınız. film bitene kadar bunu düşündüm durdum, içim gitti.
    çok af edersiniz o nasıl aksiyon görüntüleri arkadaş. filmin yarısını kameraman omzunda koşarak çekmiş gibi, inanılmaz yordu gözü. yada yaşlandım bilemedim. he beğendik mi beğendik o ayrı.

--- spoiler ---
  • seri filminim devamı olan filmdir.
    değerlendirmesi için;

--- spoiler ---

öncelikle filmin ilk serilerinde olan konu bütünlüğü bu filmde çok da devam etmiyor desem yeridir. bourne bir şekilde gündemdeki bir olaya dahil oluyor ve film akmaya başlıyor. amma lakin senaryo cok da dolu değil. bir sekilde aksiyon sahneleriyle kotarilmaya çalışılmış. oyleki son yarim saat neredeyse hiç dialog yok ve ful aksiyon. sona doğru insanin aksiyondan başı donmeye basliyor. konu ve senaryo olarak film bitince eee yani ne anladik gibi bir ifadeyle ayrılıyor insan.
    hakkettiği puanı 6.5/10

--- spoiler ---
  • türünü sevenler için seyredilmesinin pek zaman kaybı olmayabileceğinin söylenebileceği ortalamanın üstünde nitelikli bir film.

aynı zamanda belirtilmesi gereken: hikâyede boşluklar var; önemli bazı ayrıntılar atlanmış.

kıssanın 'genel' hissesi: iyilerle kötüler arasında daima bir mücadele vardır ve iyiler bu mücadeleyi daima kazanma 'eğiliminde'dir.

kıssanın 'özel' hissesi: bir teknoloji teknikeri ya da cambazı (ya da bu ikisinin toplamı), alanda etkin iyi eğitimli gizli servis ajanlarının toplamından daha iyi bir iş çıkarabilir. (bu hisse, özellikle, başrollerden birinde oynayan genç kız örneği itibarıyla dikkate alınmalı).

dram zayıf, trajedi çok zayıf. ayrıntı eksiği bu zafiyetleri ayrıca besliyor; dediydim zati. belli ki senarist ya da yönetmen (ya da her ikisi) yukarıda zikrettiğim 'özel hisse'ye çok tutkun düşmüş ve bu hisseyi ikide bir izleyicinin gözüne gözüne sokmaya çalışmış. hemen her izleyicinin belli bi noktadan sonra "anladık gayri" demesi uzak ihtimal değil.

son olarak: film görsel bir şölen sunmaktan ziyade bilgisayar efektlerine boğulmuş. bu anlaşılabilir tabii. ama izleyici yoruluyor ve çoğu kez bir bilgisayar oyunu izliyormuş gibi hissedebiliyor.

en son olarak: film, yukarıda zikrettiğim 'kıssanın özel hissesi' hayrına izlenebilir. başkaca bir amaç beklentisi zaman kaybı olabilir. öyle ki, bu hisseyi (erkenden) tahsil ederseniz, filmin geri kalanını izlemeseniz de olur!
  • film olarak güzel ama diğer 3 filmin gerisinde kalmıştır. o filmlerdeki şaşkınlığı yaratmadı bende. atina sahneleri çok güzeldi.
  • diğer uç film ile kiyaslanmasini anlıyorum fakat yeni bir seri başlıyor havası vardı filmde. yeni karakterler yeni bir hikaye vs. o yüzden ben beğendim, elbette ilk uç film gibi değildi lakin devam filmlerinin daha iyi olacak kanaatindeyim.
  • olmamış filmdir. beklentisiz izlenirse ne demek abi, gelmiş geçmiş en iyi casus filmi serilerinden birini, ve hatta gelmiş geçmiş en derin casus karakterinin filmini niye, gece 2 de atv'de film izlermiş gibi izliyorum. gayet de beklentili izliyorum, kusura bakmayın.

teknik işçilik yine mükemmel. sorun şu ki, ludlum'un anlattığı hikaye bitti. greengrass ve damon, o kadar " baba bu hikaye bitti" diye milletle taşak geçtikten sonra dönmemelilerdi. en azından bu şekilde dönmemelilerdi. evet, haklılar, hikaye bitti. lustbader dallamasının yazdığı çöpleri saymıyorum ki orada bile bir-kaç iyi fikir vardı.

elimizde ne var, sokak dövüşçülüğü yaparken, rastgele babasının komploya kurban gittiğini öğrenen bourne . öncelikle, niye sokak dövüşçüsü oldu bourne? bütün filmlerde ve kitaplarda, ciddi bir tehlike altında değilse, david webb kişiliğinin baskın olduğu, bourne'ın sadece götü kurtarmak için ortaya çıktığı anlatılırken, madem herşeyi hatırlamış, huzura ermiş, niye sokakta adam dövüyor bu herif? hadi lustbaderdeki gibi profesör olmasın .mına koyim de, niye sokak dövüşçüsü lan? hikayeyi bir yere götürmüyor, herifin kendi genlerine de aykırı. yaptım oldu.

sonra , villainler kim? nedir motivasyonları? sadece izlerini örtmeye çalışan 2 tane tip mi? 20 yıl önce bourne'un babasını öldürmüşler. niye? başka? bütün bu çaba bourne bunları sikmesin diye mi? öbür elemandan verileri alıp ne yapacaklar? arka kapıyı koysa ne olacak ? facebook'a arka kapı koysan ne olacak, elindeki imkanlarla ulaşamadığın neye ulaşacaksın?

velhasıl, elimizde mükemmel şekilde çekilmiş bir " babasının intikamının peşine düşen çocuk " hikayesi var, tamam bunu da oturur izlerim. ama , bourne böyle bir şey değil abi, kusura bakmayın.
hesabın var mı? giriş yap