• john wick keko gibi savasir, jason bourne coktan planini yapip hazir bekliyordur.
  • jason havada karada parçalar
  • john wick'in siradan tetikci oldugunu savunan bir mafya uyesi oldugunu sanmis kisiler icin....
    john wick 3. filmde goruldugu uzere cocuklara bir teskilat bunyesinde adeta x-men okulu gibi bir yerde egitim veriyorlar. burasi hitman dunyasindaki veya marvel'da black widow'un egitim aldigi teskilat/tarikat gibi bir yer. cocuklar her alanda egitim goruyorlar.
    jason bourne ise biraz daha gercekci bir evrende geciyor. orduya katilan kisi marine corps, navy vs. gibi ekiplerde egitim gorup ozel tetikcilerden biri haline geliyor.
    bahsedilan planlama, arazi kullanimi vs. gibi egitimleri john wick de aliyor.
  • gişede wick siker diyen olmuş. bourne’ün 4 filmi, wick’in 3 filmini 3’e katlamıştır. hatta bourne’ün son filmi neredeyse wick’in tamamı kadar gişe yapmıştır.
  • kusura bakmayın ama
    (bkz: john wick kim amk)
  • tetragrammton first class cleric john preston .
  • gişe olarak şöyle:

jw1: 88 m.
    jw2: 171 m.
    jw3: 321 m.

jw toplam gişe: 580 milyon usd

bourne 1: 214 m.
    bourne 2: 288 m.
    bourne 3: 442 m.
    bourne 4: 415 m.

bourne toplam gişe: 1,35 milyar usd

(the bourne legacy isimli sikko film hesaplamaya dahil edilmemiştir.)
  • wick abimizin sikerterek alacağı vs.
  • ikisinin de iyi ve zayıf olduğu yönlere göre yapılabilecek karşılaştırma. jason bourne eğitimli bir suikastçı ve aslında böyle olmayı istememektedir. kim olduğunu bilmek istemektedir. bu nedenle beynini yıkayıp onu bir suikastçıya dönüştürenlere başkaldırır. john wick ise bir yer altı örgütü tarafından eğitilmiş kiralık katildir. öldürmek doğasında mı var yoksa istemeyerek mi böyle olmuş belli değil. ikisinin ortak noktası ise çıkmak istemeleri.

bourne stratejik düşünmede, plan yapıp, bir yere gizlenip, sabırla bekleyip uzaktan vurmakta çok iyi, wick ise yakın dövüşte ve beklenmedik baskınlarda, düşmanlarının içine dalıp onları öldürmekte çok iyi.

bourne hedefe karşı psikolojik, stratejik uygulamalar geliştirir, karışısına çıkan herkesi ille de öldürücem diye davranmaz yaralamayı da seçebilir ama wick öldürene kadar durmaz, yaralayıp geçmek gibi bir seçeneği yoktur, kimseyi sağ bırakmaz. bu nedenle wick daha ölümcüldür.
  • john wick daha önce bir şekilde tanıştığı, çalıştığı, ne yapabileceğini bildiği insanlardan oluşan bir mafya organizasyonuna kafa tutuyor ve ciddi anlamda hasarlar alıyor. çoğunlukla kaçıyor.
    jason bourne tanımadığı cıa e kafa tutuyor ve genelde uğraştığı adamları bitiriyor.
    john wick i severim ama jason bourne farklı bir seviye. ama illaki jason bourne biri ile karşılaştırılacaksa the accountant filminde ki christian wolff daha doğru bir tercih olur diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap