şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: jazz funk)
 • (bkz: jazz rock)
 • (bkz: fusion)
 • caz füzyon.
  füzyon: sentez .
  sentez: birden fazla şeyin birleşmesi.
  burada birleşenler neler? - funk, rhythm & blues, rock ve zaman zaman daha da çeşitli.

  http://en.wikipedia.org/wiki/jazz_fusion
 • doruk noktası chick corea önderliğinde toplanan return to forever'ın kendi ismini taşıyan 1972 tarihli albümüdür. başlangıcı ise miles davis'in in a silent way albümü sayılabilir.
 • miles davisin marcus miller katkısıyla çıkan tutu ve amandla albümleri caz dinleyemeyenlerin, jazz fusion dinleyebilmesi için iyi bir başlangıçtır. gerçi tutu, jazz fusion albümü değildir ama yumuşak geçiş için çok iyidir. bunun dışında çok güzel jazz fusion albümleri var miles davis'e ait olan. ilginizi çekerse devam edebilirsiniz. chick corea önderliğinde yapılmış şaheserlere de göz atabilirsiniz.

  belki hiçbir zaman modal jazz, hard-bop, cool jazz vs dinleyemeyeceksiniz, işkence gelecek ama; müziğimi herkes dinleyebilsin diyen miles davis’e saygı için, geniş yelpazesinin yarattığı rüzgardan bir nebze faydalanıp dinlemenizi tavsiye ederim.

  çok zorunlu edit: arkadaşlar john mclaughlin gibi bir ilâhı unutmuş olmanın utancı içinde burayı düzeltiyorum. (bkz: mahavishnu orchestra)
 • 1960'ların sonlarından itibaren icra edilmeye başlanmış; jazz, blues, funk, rock ve hatta klasik müzikle psychedelic müziğin pek keyifli bir harmanı olan müzik türü. ki bunca güzelliğin birleşiminden vasat bir şey çıkması zaten beklenemez.

  başlıkta daha önce bahsedilmiş miles davis ve return to forever haricinde örneğin aslen bir progressive rock grubu olan gentle giant'ın da bu tarzda pek leziz şarkıları mevcuttur, ki beni jazz fusion ile tanıştıran da kendileri olmuştur zaten. fakat mevzubahis müzik türünün ağababası şahsi kanaatimce phil colins'in brand x'idir.
 • müziğin nirvanasıdır. ruhsal orgazmdır. enstrümantal festivaldir.
 • ortalama bir rock gitaristi, eger yetenekliyse, bir rock backing track'i ya da basit power chord'larla olusan bir arka plan uzerine pentatonik ve varyasyonlariyla dolu sololar atar, shred dener, sweep takilir vs.. vs.. bu adama bir blues backing track uzerine calarken pacayi kurtarabilir lakin fusion backing track verdiginizde apisip kalir, etrafa saskin topal ordek gibi bakmaya baslar, %99 tecrubeyle sabittir.

  denemek isteyen ozguven manyagi rock/metal lead arkadaslar buyursun en basitinden tek akorlu bir backing track. oyle ezbere calinan pentatoniklere, sweeplere gitmez bu;

  https://www.youtube.com/watch?v=r2eqznj8av4