şükela:  tümü | bugün
 • dave brubeck quartet için time out' a giden yoldaki son duraktır.

  1958'te dave brubeck, amerikan dışişleri bakanlığınca demir perde ülkelerine gitmek üzere caz elçisi olarak seçilir ve atlayıp grubuyla birlikte bir dünya turuna çıkar. londra'dan başlar, doğu almanya'dan geçip polonya'ya uğrar; türkiye'ye gelir ve afganistan, hindistan, sri lanka'ya kadar uzanırlar. işte aynı yıl, bu yolculuğun/bu etkileşimin bir ürünü olarak piyasaya çıkar jazz impressions of eurasia albümü.

  parça listesi:
  a1 - nomad
  a2 - brandenburg gate
  a3 - the golden horn

  b1 - dziekuje
  b2 - marble arch
  b3 - calcutta blues

  afganistan'da göçebelerin köpekleri ve develeri ve davul tamtamlarıyla bir geceyarısı geçişini duymuştur brubeck, polonya'ya gidebilmek için doğu almanya'dan geçiş izni alması gerekmiştir bach'ı düşünerek, istanbul'a gelmiş ve dokuzsekizlik bize özgü ritmimizi tanımıştır, polonya'da chopin'i düşünüp duygulanmış ve hindistan'da abdülhalim cafer han ile cem eylemiştir raga müziğini hissederek. artık belli bir yol kat edilmiş, doğu'nun sarmal ritimleri ile hemhal olunmuştur.

  şimdi bu izlenimlerin kağıda dökülme, bu seslerin kaydedilme zamanıdır! henüz take five'ın piyasayı sallamasına daha bir yıl vardır , fakat blue rondo a la turk çoktan yazılmıştır bile. sadece kendi zamanını beklemektedir.