şükela:  tümü | bugün
46 entry daha
  • türkiye de ki en iyi çizgi roman yayınevi.

önce bastıkları çizgi romanlardan bahsetmek istiyorum. bir batman hayranı ve koleksiyoneri olarak batman'in türkiye'de ki çizgi roman telif haklarının sahibi jbc yayıncılığın bastığı tüm detective comics, batman cilt ve fasiküllerine sahibim. bastıkları n52 ve rebirth serileri gerçekten hem kağıt kalitesi olsun hem baskı olsun gerçekten şahane. her koleksiyonere hitap eden farklı kapak seçenekleri de sunuyorlar. hatta batman/flash: rozet özel edisyon kitabında çıtayı gerçekten üst seviyeye taşıdılar.

biliyorsunuz ki jbc yayıncılık batman gününde jock u imza gününe getirmişti. (bkz: 94286656) ve hersene terslik olmazsa batman gününde jbc yayıncılığın etkinliklerinde oluyorum. bakın jock dediğimiz çizer öyle her comiccon a katılan, heryerde imzalı kapakları bulunan, zırp pırt exclusive kapak çıkaran biri değildir. gerçekten bu işin şuan öncülerinden birini imza gününe getirmek gerçekten büyük iş. batman gününe özel olarak basılan art of jock, batman kara ayna ve öldüren şaka özel edisyonları çocuğunuza, onun da kendi çocuğuna aktaracağı evladiyelik baskılar. ve bu özel edisyonları elinize aldığınız ilk anda gerçekten kalitesini hissediyorsunuz. baskı kalitesi, renk kalitesi, kağıt kalitesi gerçekten muazzam. ya adamlar bunlara özel kutu bile yapmışlar poşetin içerisine koyup yollama yok o derece işlerini sağlama almışlar. en ufak detaya kadar düşünülmüş. hangi yayınevi bu kadar kaliteli iş yapmış ben daha görmedim. yüzlerce kitabım, çizgi romanım var daha bu kadar özveriyle iş yapanı görmedim bu piyasada.

gelelim pahalı eleştirilerine. ülkede ki adı konmayan krizi hepimiz biliyoruz. a dan z ye her ürüne, sektöre zam geldi. ee haliyle bu yayın sektörünü de etkiledi fakat jbc öyle aham şaham bir fiyat farkı uygulamadı. batman bitmeyen cadılar bayramı soft cover cildi 376 sayfa ve fiyatı 50 tl. yahu 376 sayfalık kuşe kağıt renkli baskı cildi 50 tl ye satan bir firmaya kalkıp pahalı demek gerçekten ayıp. ki dediğim gibi bu ciltlerin yanında insanlara bedava onlarca farklı kitap ayracı veriyorlar. binlerce kişiye kitap satıyorlar sadece kitap ayraçlarının ne kadar maliyeti olduğunu merak etmekteyim. batman gününe özel her 75 tl lik alışverişlerde verilen magnetler bile şahane.

yazımın başında dediğim gibi evladiyelik olan absolute, hard cover ciltleri bu fiyatlara bulmak, bu kitapların çizerini türkiye ye getirip imza günü yapmak, imza gününde binlerce tl değerinde figür, heykel hediye etmek her yayınevinin yapacağı işler değil. tüm bunları sadece insanları memnun etmek için yaptıkları aşikar. oyüzden türkiye de çizgi roman kültürünün gelişmesinde çok büyük faydaları var bu yadsınamaz bir gerçek.

gelelim figürler pahalı diyenlere. yukarıda arkadaşın 250 dolarlık bir figürü 2500 e sattıklarını söylemiş. 1 doların 6 liraya dayandığı şu günlerde 250 dolarlık, tahminimce hot toys marka 1/6 ölçekte olan bir figürden bahsediyor. bunun kargo ücreti, stopaj zartı zurtu türlü vergileri var bunları hiç düşünmüyor herhalde ee sonuçta dükkan işletiyor adam al sana hayrına maliyetine figür diyecek değil ya. eminim oda isterdi bu kadar vergi vermeden ilk elden sana sunsun bu ürünü. birde hali hazırda şuan stoklarında 650 tl den satılan heykel an itibari ile amazon da 190 dolar. kargo ve gümrüğü daha katmadım =)

kısaca bu batman günün de jock dan ilk sayfa sketchi ve dark knight rises görseline kızım adına imza aldım. memleketime mutlu bir şekilde geldim. harcadığım para helali hoş olsun kat kat karşılığını aldığıma inanıyorum. çalışanlarına teşekkür ediyorum baştan sona şahane iş yapmışlar.

umarım tüm yayınevleri jbc den birşeyler öğrenir ve çizgi roman kültürünü bi tık daha ilerletirler.

son olarak önümüzde ki aylarda bir çizeri daha getirecekler.

benim tahminim (bkz: lee bermejo)