şükela:  tümü | bugün
  • harman international industries kalitesi altında jbl tarafından üretilen charge serisi taşınabilir, şarj edilebilir bluetooth bağlantılı hoparlörlerin 3'üncü jenerasyonudur. jbl xtreme modeli gibi ödüllü bir tasarıma sahip olup, kaliteli yapısı ve ipx7 sertifikası ile su geçirmez özelliğe sahiptir. şarj, usb ve aux in portlarının bulunduğu girişler conta ödevi gören bir kapakla korunduğundan jbl xtreme'den farklı olarak komple suya daldırılabilir. 6.000mah lipo pil sayesinde ses şiddetine göre 20 saate yakın müzik keyfi sunar ancak bunu hoparlörün ses şiddeti %50-60 seviyelerinde tutulduğunda başarabilir. yine bu pil kapasitesi sayesinde tekli usb portu üzerinden akıllı telefon veya tabletleri şarj edebilen güçlü bir powerbank'a dönüşür. bluetooth desteği olmayan cihazlardan ses alınabilmesi için ise üzerinde bir adet aux girişi mevcuttur. jbl connect özelliği sayesinde destekleyen diğer 3 hoparlör ile senkronize yapılabilir.
    gürültü ve yankıyı engelleyen mikrofonu sayesinde handsfree telefon görüşmelerine olanak tanır ve bu mikrofon gerçekten çok iyi iş çıkartır. jbl connect+ özelliği olmadığı için* sadece diğer bir hoparlör ile senkronize olur. ancak bu sayede stereo ses veren bir sisteme dönüşür. yoksa normal şartlarda 360° ses veren mono bir hoparlör gibi davranır. teknik servis tarafından "sağ ve sol kanalları var mono değil" denilmiş olsa bile burada ne demek istediğim ses sistemlerine aşina olan biri tarafından daha rahat anlaşılır.
    akıllı telefon üzerinden açılan jbl connect uygulaması ile stereo ve ya party mode olarak iki değişik ses sistemi seçilebilir.
    bluetooth 4.1 sürümünü içerir. bu nedenle daha aşağı sürümlere sahip cihazlarda film veya video klip izlerken ses ile görüntü arasında senkron kaybı oluşur yani ses, görüntüden biraz daha gecikmeli gelir. çok kısa bir zaman farkı olduğundan elbette bu durum zor fark edilir ve müzik dinlerken menzil dışında bir sorun teşkil etmez. aux kablosu ile bağlantı kurulduğunda senkron sorunu yaşanmaz.
    2 adet 50mm. çapında sürücü ile toplam 20 watt gücünde ses verir. silindirik tasarımının uçlarında uçlarında jbl logosu ile sunulan pasif radyatörleri sayesinde bassları görsel bir şölene dönüştürür. kapalı mekanlarda kenar köşe gibi yerlere yakın olarak yerleştirildiğinde basslar biraz daha güçlü bir hal alır ve ses daha doygunlaşır.
    ortalama 4,5 satte şarj olur. 5 kademe ledli bir şarj göstergesi var. şarj kritik seviyeye ulaştığında beyaz olan led ışık kırmızı olarak yanıp sönmeye başlar. ilk çalıştırıldığında akıllı telefona indirilen jbl connect uygulaması ile bluetooth üzerinden varsa yazılım güncellemesi yapılır ve ses distorsiyonu iyileştirmesi dışında pek bir işe yaradığı görülmez.
    nfc desteği ve dahili radyo yok.
    diğerlerinde olduğu gibi tam güç ile kullanıldığında ortalığı inletir ancak pili daha kısa sürede bitirir. adaptör* ile besleme yapıldığında verdiği ses gücünü, pil* ile kullanmaya başlayınca bir miktar kaybeder.
    dolby digital, dts ve surround sound sistemlerini desteklemiyor. kutu üzerinde bunları desteklediğini bildirir logolar yok.
    low frequency mod ile alt bassları alabilmek için bluetooth ve ses kısma tuşlarına 10 saniye süre ile beraber basmak gerekir. bu aynı zamanda dsp (digital signal processor) sistemi de devre dışı bırakır. yani ne kadar gerekli olduğu tartışılır. fabrika ayarlarına dönülecek hard reset ve bağlantı sorunları için kullanılacak bluetooth resetleme için hangi tuş kombinasyonlarının kullanılması gerektiği konusunda aztek teknik servise danışmak gerekir. aksi takdirde cihaz resetlenmeye çalışılırken kararsız bırakılabilir. yani epey uğraştırır.
    kaliteli güzel bir kutu ile gelir. mavi, kırmızı ve kamuflajlı (squad) renklere sahip olup siyah renk ile çok şık, kamuflajlı renk ile çok sexy görünür. ancak diğer jbl ürünleri gibi ederine göre biraz pahalıdır.

edit: günümüzde 1500-2000 lira değerine 40 ile 60 wattlık jbl xtreme, jbl boombox, bose soundlink veya harman/kardon onyx studio serisi gibi cihazlar denk gelir ve bu cihazlar sahip oldukları donanım ve ses özellikleri neticesinde jbl charge 3 veya muadili bir cihaz ile kesinlikle kıyaslanamaz.
    ek olarak, bu tarz hoparlörlerden almak isteyenlere referans olması açısından jbl charge 3 ile jbl xtreme'in kıyaslandığı şu video izlenebilir, jbl xtreme'in sahip olduğu donanım ve gücü neticesinde oluşturduğu tiz sesler ile bassların yarattığı "punch" etkisi tecrübe edilebilir.
  • biraz once turkuvaz renkli olanini amerika'dan 119 usd karsiligi bir arkadasima satin aldirdigim ses kalitesi muhtesem bluetooth hoparlor. suyun altinda calisabiliyor olmasi da ilginc olmus. turkiye fiyatinin 800 tl oldugunu dusunursek oldukca ucuza gelmis oldu. herhalde ilk gece sarilip uyurum.
  • bluetooth speakerlerden biri.
    incelemesi icin
    jbl charge 3
  • mutfakta yemek yaparken,banyoda tras olurken,duş alırken vs kisa sureli aktivitelerde muzik dinleme isteği tavan yapan bünyeler için birebir, taşınabilir hoparlör secimi olarak gayet şık,kullanışlı,sağlam ürün.kamuflaj modeli olani aşırı güzeldir(sirf bu yüzden gidip aldim)
  • muhteşem bassları var.

yani şu bit kadar cihazda nasi boyle bass cikiyor anlamadim.

1500-2000 tllik bluetooth modellerde yok boyle bass.

ama butun haklarini bassa kullanmislar işte. aletin tiz sesi yok. tiz hic vermiyor. mid ve muazzam bi bass.

bass severler dusunmeden alsin.
  • arabada kullanmak için 2 tane charge 3 alıp jbl connect ile birbirine bağlamak mı, yoksa 1 tane jbl xtreme alıp ortaya bir yere koymak mı daha iyi sonuç verir diyerek konu hakkında bilgilendirme beklediğim canavar.
  • kırmızı olanını almıştım 2 yaz önce berlin'den 140€ fiyata . bana göre "yazlık" bir bluetooth speaker. malum yazın genelde ya ormanlık alanda ya da sahilde oluyorum fabrika dışında . resmen elimden düşürmüyorum . verdiği ses kalitesi bana göre muazzam . pek müzik kulağım yok fakat kendisini bassları ile fark ettiriyor . su geçirmemesi hoş bir özellik fakat bana göre en iyi ekstra özelliği powerbank gibi de kullanılabilmesi . yazının başında yazlık dememin sebebi ise bu meret bana göre apartman yaşamı için uygun değil. sesi açtıkça açasım geliyor fakat malum ses yalıtımı da bir yere kadar .