şükela:  tümü | bugün
  • ks. joint direct attack munition
    amerikan hava kuvvetleri tarafindan kullanilan güdümlü bomba türü
  • ikinci körfez savaşında da kullanılacak bir bomba...

"...abd’nin irak operasyonunda kullanabileceği bombalar arasında yer alan uydu güdümlü jdam, (birleşik direkt saldırı cephaneleri) bulut ve tozların arasında hedefini her zaman bulabilmesi ve ucuz olması sayesinde sık tercih edilen bombalar arasında yer alıyor.
    blu 109 ve 110 tipi klasik ‘kör’ bombaların, kuyruğuna küresel konuşlanma sistemi (gps) yerleştirilmiş hali olan jdam bombaları, abd hava ve deniz kuvvetleri tarafından, nato’nun 1999’daki yugoslavya operasyonundan beri kullanılıyor. abd savunma bakanlığı (pentagon), 2001’de başlayan afganistan operasyonunda çok fazla kullanıldığı için bu bombaların üretimini artırmak zorunda kaldı.
    boeing tarafından üretilen ve tanesi yaklaşık 20 bin dolar olan jdam’lar, 1991’de körfez savaşı’nda kullanılan, ancak kötü hava koşullarında ‘hedefi iyi göremeyen’ lazer güdümlü bombalardan daha çok talep görüyor.
    pentagon’a göre ‘akıllı bombalar’, körfez savaşı’nda irak’a atılan bombaların yüzde 10’dan azını oluşturuyordu. bu oranın afganistan’da yüzde 60’a yükseldiği, irak’ta ise yüzde 70-90’a yükselmesinin beklendiği belirtiliyor.
    uzmanlar, özellikle bağdat gibi kentlerde bu bombanın kullanılması sırasında ‘kazalar’ meydana gelebileceği uyarısında bulunuyor. bu bombaların özellikle kent dışındaki çatışmalarda gerekli olacağını söyleyen brookings institution’dan michael o’hanlon’a göre, jdam’ın 5-10 metre sapma payı bulunuyor. sapma payı, ateşlemede meydana gelen saniyenin çok küçük bir kısmı kadar gecikmede 30 metreye çıkıyor.
    türlerine göre 460-960 kilogram ağırlığındaki jdam bombalarınun uzunluğu 3-3,8 metre arasında değişiyor. 24 kilometrelik menzile sahip olan bu bombalar, aralarında b 52, b 2, f 16, fa 18’ler de bulunan çok sayıda uçak tarafından kullanılabiliyor.
    nato’nun 1999’daki yugoslavya operasyonu sırasında, çin’in belgrad büyükelçiliği’nin yanlışlıkla vurulması sonucu üç kişi ölmüştü. askeri yetkililer, hatanın istihbarat servislerinin hatalı bilgi vermesinden kaynaklandığını söylemişlerdi. hedefi ıskalayan bir bomba da, 2001 yılında afganistan’da kandahar yakınlarında 3 amerikan askeriyle 5 afgan’ın ölümüne yol açmıştı."

(bkz: ntvmsnbc)
  • son pkk operasyonlarında etkili bir şekilde kullanılan bombalar. mk-82 vede mk-83( bunlardan mk-82; 500 poundluk yaklaşık 250 kg, mk-83 1000 pound evet tahminlerinizde haklısınız yaklaşık 500kg)
  • mkek, kendi ürettiği mk serisi bombalara hassas güdüm kiti takarak bunu zaten yapmaktadır.
  • bunların tepenize düştüğünü pek düşünmek istemezsiniz. düşerse de zaten düşünecek hal kalmaz sanırım.
    https://youtu.be/2d_zhrakoxy
  • joint direct attack munition
    jdam, güdümsüz (aptal) bombalara takılabilen ve güdümlü hale getirebilen bir güdüm kitidir. mk serisi bombaların kuyruk bölümüne takılarak hassas bombalama görevlerinde kullanılırlar. jdam lazer güdümlü değildir. güdüm için hedefin koordinatları önemlidir. kite yüklenmiş olan hedefin koordinatları bombayı o noktaya taşır. bu koordinat pilot tarafından düzeltilebilir. hava şartlarından etkilenmez. gece gündüz hedefleri eksiksiz vurabilir.
    ilk olarak 2001 afganistan işgalinde kullanılmış olan bu kitler şuan her hava harekatında kullanılır. gbu-31 ,gbu-38 bazı örnekleridir.
    türk hava kuvvetleri envanterinde hgk(hassas güdüm kiti),neb(nüfuz edici bomba),kgk(kanatlı güdüm kiti) tipi milli yapım bombalar bu kit esas alınarak geliştirilmiştir.