şükela:  tümü | bugün soru sor
 • philippe lioret'in yönettiği 1 saat 40 dakikalık keyifli film.

  filmde çalan parça u turn lili müthiş.

  --- spoiler ---
  beni en çok etkileyen bölümü thomas'ın mezarlıkta loic tellier yazan mezar taşını gördüğü andır
  --- spoiler ---
 • filmde müzik her yerde çalınsın diye bekliyorsunuz... nasıl güzel bir şarkıdır lili.. zaten aaron (artificial animals riding on neverland) grubu ilk karakter şarkısını * yazıp daha sonra albüm yapmışlar yanılmıyorsam.. filme gelince büyük bir beklentiyle izlediğimden midir nedir konu itibariyle pek başarılı bulmasam da yuh bu kadar mı olur dedim sonunda o da ayrı *..
 • insanı resmen içine çeken ve izledikten 3-4 gün sonra bile insanın hala aklından çıkmayacak kadar etkileyici bir film.filmlerdeki müziklerin, bir filme neler kattığını en iyi şekilde anlatan filmlerden.
 • izledikten sonra akıldan çıkmayan sarsıcı etkisi günlerce devam eden pek bir bağımsız fransız filmi. sözlükte başlığı bile yoktu izlemeye karar verdiğimde. hakkında hiçbir şey öğrenememiştim. film bittiğinde sarsılmıştım, günlerce etkisinden kurutulamadım. sürekli karakterleri, yaşadıklarını, hissetiklerini düşünüyordum. en sevdiklerime bizzat kendim seyrettirdim, belki de tekrar izlemek için bahaneler yarattım. arka plandaki muhteşem şarkısını beyinde dönüp durdu günlerce. derim ki, ey sinema düşkünü sözlük ahalisi; izleyin bu filmi, mümkünse en sevdiğinizle...

  --- spoiler ---
  baba karakteri başlı başına bir yazı konusu olabilir. filmin başında adama duyduğunuz hisler filmin sonunda terse dönüyor. kendini yerden yere vurduğu mektuplar, nasıl bir psikoloji içinde oldupunun göstergesi olarak yürek burkuyor. lili rolundeki melanie laurent öylesine sade bir güzelliğe sahip ki, aşık olmamak elde değil.
  --- spoiler ---

  son olarak filmin içinde geçen lili adlı şarkının sözlerini yedincigemi'den deadalus'un çevirisiyle yapıştırıyorum...

  lili..
  şu sahte yaşamından
  sıyrıl bir daha...
  ne olursun,
  bırak tüm alışkanlıklarını...
  göreceksin, yaşanıyor
  ihtiyaç olmadan yardıma...
  pek çoğu var
  öğreneceğin dahası...
  ileriye atacağın
  her adımda...
  karşına çıkacak
  her sorunda...
  ben olacağım senin yanında

  ortasından geçeceğin
  her sokakta...
  evvelinde bulunmadığın
  mekânlarda...
  ben olacağım senin yanında...

  lili...
  biliyorsun bizim gibiler için
  bir yer var hâlâ...
  her damarda dolanır
  aynı kandan...
  seni melek yapanın
  kanatlar olmadığını anlarsın...
  tek yapacağın
  çıkarmak kötülükleri aklından...
  ileriye atacağın
  her adımda...
  karşına çıkacak
  her sorunda...
  ben olacağım senin yanında...
  ortasından geçeceğin
  her sokakta...
  evvelinde bulunmadığın
  mekânlarda...
  ben olacağım senin yanında...

  lili...

  bir busedeki göz açıp kapanmada
  bulacağız cevabı...
  it tüm korkularını
  gölgelerin derinlerine...
  benzeme sakın
  renksiz bir hayalete...
  çünkü hayatın
  en güzel resmi senin içinde...
  ileriye atacağın
  her adımda...
  karşına çıkacak
  her sorunda...
  ben olacağım senin yanında...

  ortasından geçeceğin
  her sokakta...
  evvelinde bulunmadığın
  mekânlarda...
  ben olacağım senin yanında...
 • hemen her yönüyle mükemmel bir film.
  kurgu, oyunculuklar, hikaye, hatun (mélanie laurent) ve tabi ki soundtrack.
  baba karakteri filmin sonuna doğru resmen devleşiyor, kuşak çatışmasıyla başlıyor gibi görünen hikayenin sonunda çocuk sevgisinin bazen mantıktan ne kadar uzaklaşabileceğini, ne kadar sınırsız olduğunu bir kez daha yüzümüze vuruyor.
  şiddetle ve hiddetle tavsiye edilir.
 • filmin soundrackleri için aranacak grup ismi aaron olmalıdır. grubu filmi izledikten sonra keşfettim onun için filmde çıkan tüm şarkılarını bilmiyorum yalnız lili ve mister k isimli iki şarkıları kesin.

  --- spoiler ---

  mister k, lili'nin sahilde tek başına oturduğu sahnenin şarkısı

  --- spoiler ---
 • tek kelimeyle zarif bir film. bir yandan "olur mu böyle iş?" derken, diğer yandan duyguların, anlatımın zarifliğinden büyüleniyorsunuz. bir de melanie laurent gümbür gümbür geliyor,marion cotillard'ın ardından yeni yükselen fransız kadın oyuncu olacak kendisi, işte buraya yazıyorum.
  son olarak:
  (bkz: on ira voir la mer)

  --- spoiler ---
  babanın, oğlunun cd'sini arabada dinlediği an, nanni moretti'nin la stanza del figlio'sunda babanın, yine oğlunun sevdiği albümleri aramasını, şarkıları dinlemesini anımsatır.
  --- spoiler ---
 • melankolik bir günde izlenmesi çok çok daha zevkli olacak deniz kokan bir film.safkan bir fransız.duygusal ve sakin...filmin müzikleri neredeyse filmin önünde... (bkz: lili)
 • bir otel odasında çok sıkılmışken izlerseniz daha da etkilenebileceğiniz,fransız filmi.lilinin hastane sahnelerinde gösterdiği performans gerçekten çok başarılıydı.evet filmi izledikten aylar sonra bile aklınızda kalan parça;aaron-lili.
 • bu filmde üç defa dinlediğimiz lili isimli şarkı, tatil yerlerine turist getirmek için çekilen şahane fotoğrafların, okula öğrenci getirmek için hazırlanan kusursuz broşürlerin ya da ürünü satmak için servet harcanan reklamların işini yapıyor. bu şarkıyı dinleyip ya da videosu'nu görüp ne ki bu film diyorsunuz. misal bu başlığı ilk defa okuyanlar birazdan şarkıyı bulup dinleyecekler sonra filmi seyredecekler.
  işte bu filmin en güzel tarafı da burda oluşturulan beklentiyi gerçekten karşılıyor oluşuymuş.
  başrolde ki hanım kızımız melanie laurent güzel fransız diye bir kategori varsa o klasörün kapağı olacak kadar karakteristik bir güzellik ya da şirinlik ya da çekicilik ya da neyse ona sahip, bu bakımdan film bir sıfır önde başlıyor.
  dokunaklı ama sündürülüp salya sümük yapılmamış bir hikayesi var, film de yaptıkları saçma da gelse, sinir bozucu da gelse hiçbir karaktere kızamıyorsunuz, anlıyorsunuz, herkes birbirini anlıyor. gayet anlayışlı bir film o yüzden. didaktik değil ama içinize doğrudan işliyor.
  çok ta anlatılacak birşey yok o yüzden, patlamalar çatlamalar olsa uzun uzun anlatılır ama duygu ağırlıklı bir film olduğu için izlenmesi gerekiyor.