*

şükela:  tümü | bugün
 • sahiplerinden birinin adından ötürü, hope elması diye tanınan, 119,5 kıratlık bu eşi az bulunur elması, 1642'de jean baptiste tavernier adında bir fransız gezgini avrupa'ya getirmişti.
 • 1605 yılında doğan hayatı boyunca doğu ülkelerine seyahatler yapan fransız gezgin. gezilerini kitaplaştırdığı les six voyages, 2005 yılında türkçe yayınlandı.
 • 1600'lü yıllarda bilinen dünyanın tüm ülkelerinin tavernalarında içerek guiness rekorlar kitabına giren ve bu vesileyle fransa'ya döndüğünde fransa kralı xiii louis (luyi) tarafından kendisine tavernier ünvanı verilen ortamcı bir zattır.

  (bkz: zaytung)
 • "türkler kaza ve kaderin değişmeyeceğine, mukadderattan kurtulmak imkanı olmadığına iman ettikleri için ölüme karşı adeta hissiz denecek kadar metanet gösterirler" sözlerinin sahibi 17. yüzyil fransız seyyah.
 • 1631'de konstantiniyye'ye gelen jean-baptiste tavernier, türklerin tuvalet alışkanlığını şöyle anlatıyor:
  (avrupa'da taharet musluğu yoksunluğuna karşı mücadele eden arkadaşlara gelsin)
  "soldaki küçük bir koridor helalara gidiyor; her bölmede, taharet için gerekli suyu sağlayan bir musluk var. doğal gereksinim giderildikten sonra kağıt kullanmanın büyük günah olduğuna inanıyorlar ve kağıdın üstünde allah adının ya da bir kur'an ayetinin yazılı olabileceğine, bu durumun sakınılması gereken bir küfür olduğuna inandıklarını gerekçe gösteriyorlar. ayrıca, bedenin çok kirlenen bu bölgesini iyi temizlemek için kağıdın yeterli olmadığını, burada bazı pislikler kalabileceğini ve allah'ın huzuruna bütünüyle temiz bir beden ve ruhla çıkmak zorunda olduklarından, tertemiz olmazlarsa dualarının kabul olmayacağını düşünüyorlar."
hesabın var mı? giriş yap