şükela:  tümü | bugün
 • kutsal kitap uzmanı ve asurbilimci. 1958 yılından beri l'école pratique des hautes études'de ( tarih ve dilbilimler bölümü ) asurbilim çalışmaları başkanı. sırasıyla mari ve erek ( 1952-1953 ) ; warka ( 1958-1959 ) kazılarına katıldı.
 • mezopotamya* adlı kitabı dost yayınları tarından 2003 yılında yayımlanmıştı ve bu kitabı mehmet emin özcan ile ayten er türkçeye çevirmişlerdi. yakın doğu kültürleri üzerine çalışıyorsanız mutlaka okumanız gerekir. bu kitabın türkçe baskısının en güzel yanı da sonda "ilgilisine" alanla alakalı "okuma önerileri" sunmuş olmasıdır.
 • 30 ağustos 1914 - 15 aralık 2007
  tarihleri arasında yaşamış,
  'yararsız bir bilime övgü' başlıklı
  konuşmasıyla büyük dersler vermiş
  kadim bilgileri değerlendirme yolunda
  önemli eserler vermiş bilim adamı.
 • marie-joseph steve ile beraber yazdığı il était une fois la mésopotamie (evvel zaman içinde mezopotamya) adlı kitabı yapı kredi yayınları genel kültür dizinden çıkmıştır. tavsiye edilir.
 • tarihte tanrı fikrinin doğuşu isimli kitabın yazarı. eski yakındoğu'nun bir nevi devamı gibi olmuş sanırım. eski ahit'ten yola çıkarak yazılan 5 denemede yazarın amacı kutsal kitaba kesinlikle hangi mezhepten olurlarsa olsunlar, inananların ya da nereden gelirlerse gelsinler ona karşı olanların, yıkmak ve yok etmek isteyenlerin oluşturduğu içerikler açısından değil, bütün insanların ortak yararı için yaklaşmak ve sadece edebiyatımızın ve klasiklerimizin biriktirmiş olduğu hazineler değil, evrensel edebiyatın hazinelerinin de söz konusu olduğuna dikkat çekmek. çünkü şu yada bu şekilde eski ahitten yola çıkarak oluşturulan evrensel ve etkileyici metinlerden başka birşey değildir kutsal kitap dediğimiz şey ve ona tapınmak yerine kültür hazinesi olarak bakmak en rasyonel bakış açısı sanırım.
 • haddini bilen bir bilim adamı olduğu için, büyük medeniyetin literatür taraması yapılırken ilk 3 sırada referans verilecek kaynağını güvenle bizlere sunmuştur.

  "ancak kabul etmek gerekir ki, tarihçi olarak baktığımızda, kültürlü ve sürekli kaynaşan bir dünyanın yoğunlaştığı, afrika'nın akdeniz'e açılan penceresi olan ön asya'da, firavunlar krallığı yolumuzun üstünde kapalı bir yapı izlenimi uyandırıyor. oysa mezopotamya öncelikle coğrafi konumu ve nüfusuyla her yana açık bir mekan olarak karşımıza çıkar; daha ilk dönemlerden itibaren tacirler ve savaşçılar bu mekanı karış karış gezmiş, dolaşmışlardır." (mezopotamya, dost yayınları, sayfa 24)
 • kendisi ve samuel noah kramer'in çalışmalarından oluşan mezopotamya mitolojisi, şurada yazdığına göre, yakında okur ile buluşacak.