şükela:  tümü | bugün
 • 2001 tüyap kitap fuarına katılan ve ne yazık ki yetişemediğim, ee hadi yeni kitap yok mu? diyerek beklediğim, özlediğim yazar..
 • boylesine guzel bir kurgu yetenegi, süper bir anlatim tarzi, inanilmaz hayal gucu olan, "nasil fransiz bu ya" dedirten, psikopat yazar..
 • turkiyede yayınlanış sırasına göre 1.kitabı kızıl nehirler çok beğenilen hatta jean reno nun da oynadığı filmi çekilen ve ardından taş meclisi adlı 2.kitabı ve daha sonra da leyleklerin uçusu isimli 3.kitabı basılan yeni nesil fransız yazar.
 • avrupanın uzun yıllardır aradığı s.king 'ini bulduğu ima edilerek lanse edilen.. yazdığı romanları sıkıcılıktan uzak detaylar ve gözlemciliği ile tamamlayan.. hergeçen gün dahada olunlaşan fransız polisiye-gerilim yazarı.. 3 romanı yayınlanmasına karşın.. fransada ilk ününe gazeteci kimliği ile ulaşmıştı.. bu yönden yine bir gazeteci-araştırmacı olan s.king'e çok benzemesine karşın.. amerikanların ( king 'de dahildir ) sıkça kullandığı metafor'lar ve mistik imgeler yerine. avrupalı olmasınında getirdiği bir polisiye koku eserlerinde rahatça seziliyor.. silah 'lar - polisler - örgütler üzerine detaylı çalışmaları ile son 2 romanı olan " blood red rivers" ( kızıl nehirler ) ve "le concile de pierre" ( taş meclisi ) tüm dünyada yeni nesil gerilim uzmanının büyümesine şahit olmuşcasına heyecan yarattı..

  romanlardaki bazı saplantıları aslında 3 kitabındada açıkca gözüküyor..
  1.si ki en çok beni karıştıran.. polis imgesi..ve isimleri
  alabros kesim saçları.. şiddete dönük karışık iç dünyası ile "pierre niemans" tam bir eski nesil fransız polisi.. buna karşın kızıl nehirlerdeki ( sözgelimi ) partneri " karim abdouf " tam bir amerikanlığı sembolize ediyor..
  aynı imge leyleklerin uçuşundada yansıtılmış.. ve yaklaşık aynı isimlerle..
  "niemans " yerini " numez" 'e bırakmış :)
  2. fransanında verdiği etkiyle 3 kitabınıda afika ve afrika asıllı insanlara bağlamış.. takıntı olmuş gibi
  3. silahlara ; patlayıcı ve terörizme özel bir ilgisi olduğu açık'ki bu "taş meclisi" ve " leyleklerin uçuşunda" netce gözükmüş

  elime "kızıl nehirler" geçtiğinde çok beğendim.. 3 kitabınıda büyük heyecan ve süratle bitirdim.. korku ve gerilim romanlarından hoşlanan herkeze şiddetle tavsiye ederim.. son olarak avrupa basınının sıkça karşılatırdıği s.king 'in bir röportajında grange hakkında söledikleriyle bırakalım..

  " jean... gözleciliği ve korkuya olan katıksız sevgisiyle başarılarına başarı ekliyecektir.. fransa gibi bir çok kültürün bulunduğu bir farklı kültürler cennetinden ; ingiliz polisi ve amerikan buhranını çıkarmayı başarmıştır.. tecrube jean'u ait olduğu yere götürecektir "
 • romanlarında bilgiye dayalı pek çok öge olduğundan hem bu kadar bilgiye sahip olması hem de müthiş hayal gücü ile olayları birbirine bağlaması karşısında zekasına hayran olunan, araştırmacı ruhunu polisiye gerilimle birleştirince ortaya çok verimli, tek solukta bitirilebilcek romanlar yazan, romanlarında parmak izi ve akla gelemiyecek işkenceler üzerinde duran değişik bir romancı.
 • leyleklerin uçuşu ve kızıl nehirler kitaplarında zeka, bilgi, heyecan, gerilimi farklı noktalardan gelip aynı noktada birleştiren, işkencenin romanlarında birer işaret olarak kullanıldığı (kızıl nehirlerde cesedin göz çukurlarındaki suyun kimyasal bileşiminin hangi ortamı sağladığı gibi), cinsel temalardan uzak olmasına rağmen sanki gizli kalmış halini hissettiren, araştımacı gazeteci
 • ilk başlarda kitaplarının arkasındaki kendisiyle ilgili fransız gazetelerinin yorumlarını gördükten sonra "fransızlar değil mi, her şeyde olduğu gibi yazarlarını da yine göklere çıkarmışlar" gibi bi tepki koymama fakat çok geçmeden kitabını okumaya başlayınca bu lafların bi tarafıma girmesini hissetmeme neden olan yazar
 • vidocq un senaryosunu yazan yazar
  lakin senaryoda gözle görülür mantık hataları varmış. fakat bunun yazardan değil yönetmenin aktarmasından kaynaklandığı anlaşılmış
 • kitaplarında bölüm geçişlerini harika ayarladığı için okumayı bırakmanızın mümkün olmadığı,başladığınız gün bitirmek zorunda kaldığınız ,ayrıntıların ,kurgunun ve anlatımın süper olduğu fakat finallerin vasat kaldığını düşündüğüm kitapların yazarı.bu finaller normal bir kitapta orta düzeyde hatta başarılı bile olabilecekken,bu kadar hızlı akan,derin ve şaşırtıcı olayların arkasından gelince bir parça hayal kırıklığı yaratıyolar.belki de gizem yok olduğu,sırlar açıklandığı için bana öyle geliyordur ,adamın yapabileceği bir şey yoktur.ama benim de yapabileceğim bi şey yok.bu kadar güzel yazmasaydı biz de o kadar güzel son beklemezdik.potansiyeli gördük bir kere.