şükela:  tümü | bugün
 • balkon isimli bir tiyatro eseri vardırki offf offf bir genel evde geçen olayları anlatırr 3 saati geçer oturdumu kalkası gelmez adamın
 • hayatımın 9 saati bu adamın (bkz: balkon) oyunu seretmekle geçti bi din adamı bi general ve hakim hiç bu kadar komik değildi
 • bazen seyircinin yüzüne tüküren, bazen de kendine ateş eden, simgeleri ve ardlarinda barindirdiklari anlamlari gören, eleştiren ve hatta kullanan yazar, dahi.
  (bkz: göstergebilim)
 • 1910'da paris'te doğan yazar evlilik dışı bir çocuk olduğu için annesi tarafından terkedilmiş anne ve babasının kim olduğunu hiçbir zaman öğrenememiştir. daha çocukken tanıştığı hapishanelerle ilişkisi yıllarca devam etmiştir. notre-dame des fleurs (çiçeklerin meryem anası) adlı ilk romanını da hapiste yazmış olan yazar bu romanıyla ve daha sonra yazdığı journal du voleur-(bkz: hırsızın günlüğü) ile başta sartre olmak üzere birçok yazarın dikkatini çekmiş hatta ömür boyu hapis cezasına çarptırılmışken bu yazarların verdiği dilekçe sayesinde bu cezadan kurtulmuştur.
  aşağılık kabul edilen birçok şeyde derin bir güzellik bulduğunu iddia eden ve bunları yeniden saygınlıklarına kavuşturmaya çalışan yazar kendini hep daha belirgin kılmaya çalışmıştır.
  "en"lerle uğraşmaktan büyük haz alan yazar "yazgının en parlağına sahip olamasam da en yoksulunu istiyorum" der. bu belki onun tüm suç yaşamının da bir açıklamasıdır çünkü yazar hep en kötü suçu en farklı şekilde işlemek, insanlarla ilişkilerinde hep daha garip, daha sıradışı olmak gibi istekler içindedir.
  jean-paul sartre'ın "aziz genet- oyuncu ve kurban" adlı yapıtından sonra sartre'la tüm ilişkilerini kesen yazar, kendisini özellikle günlüğünde birçok yerde aziz olma çabası içinde biri olarak gösterirken sartre'ı bu aziz genet isminden dolayı suçlamış ve ölene kadar onunla barışmamıştır.
 • (bkz: grotesk)
 • antonin artoud'un yaratmış olduğu theatre of cruelty'nin fransız temsilcisi.
 • mahir gunsiray in cok sevdigi tiyatro oyun yazari.
 • siyasi hareketlerin içinde de yer almıstır.zenci hareketlerini destekler,alman kızılordu,filistin kurtulus orgutu çalısmalarını haklı bulduunu acıklar.yasamda secme hakkını kullanıp kendini reddeden topluma karsı olmayı secmistir.varolusu sucta bulur ve sucun guzel ve ilahi olduunu savunur.kotulugu sonuna kadar yasamanın toplumsal duzen taraafından ele gecirilmemek için gerekli olduunu soyler.escinsellii de tamamen topluma karsı olmak için secmistir.
  olduunde kendi istei uzerine fas'ta tanca yakınlarında kucuk bi ispanyol mezarlıına gomuldu.mezarlık bi hapishane iile bi genelevin ortasında idi.
  (bkz: zenciler)
 • birçok masumuda baştan çıkarmasıyla ünlüdür.avrupanın çeşitli ülkelerinde bi ton hırsızlık,kaçakçılık olayını gerçekleştirmiştir.yazdıklarında rastlanılan genelde toplum dışına itilmişlerdir,kendisi de bir eşcinsel olup,hayatı hapishanelerde geçtiğinden bu kahramanların ölüp ölüp dirilmeleri romanlarında görülen başlıca özelliktir.(bkz: çiçeklerin meryem anası)
 • (bkz: hizmetçiler)
  (bkz: balkon)

hesabın var mı? giriş yap