şükela:  tümü | bugün
 • jean grey oldukça güçlü bir telepattır. xmen - last stand de hikayesinin içine sıçılıp bilimum x men fanını yasa boğsada halen xmendeki en ilgi çekici karakterlerden biridir. jeanı bu kadar özel yapan tabiki kızıl saçları seksi göğüsleri değildir(gerçi bu da yapıyor). jean phoenix denilen gücünü evrendeki yaşam enerjisinden alan kozmik bir varlık tarafından konak olarak kullanılmaktadır. bir nevi simbiyot. phoenix sayesinde jeanin telepatik güçlerini sınırlayan tek şey kendi hayal gücüdür. tüm maddesel evren üzerinde atomik boyutlarda kontrol yeteneği edinir.
  phoenix halindeyken yetenekleri:
  -maddeleri atomlara ayırma
  -atomları istediği gibi manipüle etme
  -kozmik hızlarda hareket (kendini bir nevi radyasyona çevirip hareket eder)
  -enerji kontrolü(ateş, ışık gibi enerjilerde kontrol yeteneğine sahip)
  -ilüzyon ile kendi kopyalarını yaratma
  -zihin kontrolü
  -beyin gücü ile enerji huzmeleri ile saldırabilme
  ilginç bir özellikte jeanin phoenix halindeyken ölememesi(kendini öldürebilir tabi). çünkü phoenix jeanin bilincini kendi içinde tutuyor. bu da jeanin maddesel vücudu yok olsa bile bilincinin yok olmayacığı anlamına gelmekte.
  jeanin phoenix halindeyken galactusla savaşıp galactusu şamar oğlanına çevirmesi onun gücü hakkında bir örnek olabilir. zaten kendisi omega seviyesindeki bir mutanttır.
  kısaca kendisi çok seviyoruz ve xmen - last stand faciasını kınıyoruz. böyle bir karakter bir filmde harcanmamalıydı.
 • güçleri: bir telepat olarak jean grey başkalarının zihinlerine girebilir, psişik saldırılar yapabilir. telekinetik yetenekleri sayesinde aşırı büyük ve ağır olmadığı takdirde objeleri havaya kaldırabilir ve hareket ettirebilir.

  biyografi: jean henüz on yaşındayken bir arabanın arkadaşına çarpmasına şahit olur. jean'in o anda ki güçlü duyguları onun mutant yeteneğini ilk kez harekete geçirerek telepatik gücünün ortaya çıkmasına neden olur. telepatik güçleriyle ölmekte olan kızın hissettiklerini hisseder. yeni ortaya çıkan zihinsel yeneteğini kontrol edemeyen jean kendini herkesten uzaklaştırır. büyüdükçe yakınındakilerin düşüncelerini kafasının içinde yüksek sesler olarak duymakta ve bu ona büyük bir acı yaşatmaktadır. jean'in ailesi profesör charles xavier'dan yardım isterler. xavier kıza yardım eder. jean zihinsel güçleri üzerinde belli bir hakimiyet kurduktan sonra xavier, jean'in ailesine kızlarını yeni açtığı yetenekli gençler okulu'na almayı teklif eder. jean, marvel girl adını alarak x-men'in beşinci üyesi olur. cyclops ile birbirlerine karşı ilgi duymaya başlarlar.

  mutant avlayan dev robotlar olan sentineller, jean ve diğer x-men'leri yakaladıkları zaman onları yörüngedeki bir uzay istasyonuna hapsederler. buradan kaçarlarken bindikleri uzay mekiği dünyanın atmosferine girmeden önce ölümcül bir güneş radyasyonu fırtınasına yakalanır. ekibin diğer üyeleri mekiğin arkasındaki daha korunaklı yere sığınırken jean, cyclops'un itirazlarına rağmen mekiği uçurmakta ısrar eder. jean mekiği uçururken yüksek radyasyon giderek vücudunu yoketmeye başlar. ölmek üzereyken kozmik bir varlık olan phoenix tarafından hayatı kurtarılır. varlık jean'in vücudunun benzerini kendisine kopyalar ve jean'in anılarını da buna aktarır. mekik denize düştükten sonra jean'in asıl vücudu denizin dibinde bir koza içinde kalır. x-men'lerin jean sandıkları phoenix çok üstün kozmik gücüyle zamanla herkes için tehlikeli olmaya başlar. fakat phoenix'in kişiliğinde jean'den bir parça vardır ve bu phoenix'in kendini yokederek kainatın yokedilişten kurtulmasını sağlar. daha sonraları avengers denizin dibindeki bu kozayı bularak fantastic four'dan reed richards'a teslim ederler. sonunda kozanın psişik korumasını kırmayı başaran jean serbest kalır. tamamen iyileşmiş olarak x-men'e geri döner ve bir süre sonra da scott ile evlenir.

  jean, x-men'in vazgeçilmez elemanlarından biridir. cyclops ve storm'un yokluğunda pekçok kez ekibin liderliğini yaptığı olmuştur. sahip olduğu zihinsel yetenekler ekibin çok işine yaramaktadır. sıcak kanlı ve sempatik davranışlarıyla da en sevilen grup üyelerinden biridir.
 • çizgi roman ve çizgi filmdeki itici tiplemesiyle bu iki adamın birden -cyclops'a yarım ,wolverine'e de 1,5 adam payesi verirsek- kendisine aşık olması konusunda psychic
  güçlerini kullandığını düşündüğüm x men kahramanı.gücünün bir kısmını buraya vakfettiği varsayılınca ,en küçük aktiviteden sonra bile bayılması,herkesin işi gücü bırakıp jean greyi yakalaması da mantık kazanıyor.fakat filmdeki karakter çizgi filme göre çok daha sağlamdı,çok daha etkileyiciydi kanımca.wolverine'in aşık olması garipsenmediği gibi o da onu sevsin,cyclops'a arkalarını dönüp mutlu olsunlar istendi.
 • sadece marvel için değil, tüm çizgi roman alemi için özel bir karakterdir. x-men'in kalbi olarak kabul edilen çok önemli bir karakter olmasına rağmen trajik şekilde ölerek çizgi romanlarda kendi zamanına kadar hüküm süren iyiler daima kazanır geleneğini yıkan ilk karakterlerden biri olduğu söylenebilir. hatta ilk karakter bile olabilir. bilindiği üzere daha sonra önemli karakterlerin ölümü alışıldık bir şey halini aldı, hatta kendisi bile tekrar tekrar öldürülüp diriltildi.

  bunlar bir yana canımızdır. yeni nesil x-men okurları tarafından değeri pek bilinmese de ben ve birçok eski x-men okuru için yeri çok ayrıdır. evrendeki en güzel kalbi ve en habis varlığı aynı bedende taşır. ayrıca marvel yazarlarının sırf wolverine çok popüler diye yarattığı zorlama romantizme inat cyclops reise yar olmuştur.

  dark phoenix saga'nın sonunda her şeyi gören ve bilen uatu the watcher'ın sözleri de çok güzel özetler karakterini:

  "jean grey could have lived to become a god, but it was more important to her that she died as a human."
 • fox kids izlemiş efsane nesilden biri olarak çocukluğum bu abla gibi telepat olacağım inancıyla geçti. gerçi, hala ucundan azıcık inanıyorum ama öhm, neyse.

  öte yandan tee çocukken bu karakter sayesinde kızıl saça bir hayranlık beslemeye başlamıştım. bugünkü kızıl kafamın müsebbibi de kendisidir.

  hı, ayrıca, kendisi istisnai bir özelliğe de sahiptir. hatunların efendi adam yerine piç tercihi tespitini geçersiz kılmaktadır. çünkü, en başından itibaren, kendisine çılgınlar gibi aşık olan asi çocuk wolverine'i reddedip efendi adam cyclops'u seçip evlenmiştir. yanlış hatırlamıyorsam x2'de wolverine'e "kadınlar tehlikeli adamlarla flört ederler, iyi adamları ise evlerine götürürler" tarzı bir cümle ile durumu özetlemişti.
 • gelişmiş mutantlardır, buna rağmen, ne zaman bir şey yapmaya kalksa sonrasında ayılıp bayılır.
 • uncanny serisinde dark phoenix saga'da bir ara dark side'a da geçmiş karakter. zaten mindtrick olaylarından sonra jedilerden bir bu eksiği kalmıştı, o da tamam oldu. neyseki sonra proffesor xavier, phoenix i jean grey'in zihnine hapsetmeyi başarmıştır. ancak o olmadığı zaman güçleri de kısıtlandığından jean, tekrar phoenix e ihtiyaç duymuştur. yoksa çizgi filmlerde bayılıp duran jean grey tiplemesi bu kozmik varlık olmadan çok da fazla birşey ifade etmez. bir de kişiliğinin mükemmelliği okuyucularda bir yerden sonra baygınlık yaratmıştır. o nedenle bu dark side olayları da uncanny sayılarında gerekli değişikliği sağlamıştır. bir de cyclops la evlilik hikayeleri tam yılan hikayesidir. ilk ortadan kayboluşunda, scott bunu öldü sanıp klonu madalyne prior la evlenmiş, ikinci seferde (dark side hadisesinde) phoenixle bir evlilik daha yapmış, bu da yalan olmuştur. neyseki yanlış hatırlamıyorsam vol 2, 30. sayı dolaylarında, bir sürü süper kahramanın katıldığı bir törenle beklenen sona ulaşmışlardır.
 • cyclops ile de evlidir.
  wolverine le cyclops arasında kalmıştır bi ara.bu ile cyc çıkarkene wolverine ortaya çıkar.olaylar gelişir...
 • charles xavier'in ilk ogrencisidir. telekinezi'yi yarmi$, az cok telepatlik da yapabilmi$ bir $ahistir. cyclops dallamasiyla ne i$i olur, onu anlayamadim ama.