şükela:  tümü | bugün
  • henuz otuzlarindayken sac boyasi zehirlenmesi yuzunden oldugu rivayet edilen hollywood sarisini.
  • the aviator adlı filmde martin scorsese'nin yönetiminde gwen stefani'nin canlandıracağı karakterdir.
  • 1930'lar amerikasının platin saçlı seks bombası. 26 yaşında böbrek yetmezliğinden ölmüş hollywood starı. bir roman da yazmış fakat ölümünden uzun yıllar sonra basılmış.

o dönemin modasıydı sanırım ama kaşları öyle almasaydı keşke:

http://www.leninimports.com/…n_harlow_gallery_5.jpg
  • bukowski'nin bir öyküsünde adı geçen aktris. ya kadın olduğumdan bana hiç seksi gelmedi ya da dönemin algısı gerçekten çok farklıymış.

burda
  • jean harlow, marilyn monroe'nun örnek aldığı aktristir. resimleri:

jean harlow -pic1
    jean harlow-pic2
    jean harlow-pic3
    jean harlow-pic4

marilyn monroe ile karıştırılmamalıdır.
    marilyn monroe-pic1
    marilyn monroe-pic2
  • insan 26 yaşında ölür mü hiç? hayır, ölür de böyle eceliyle mi ölür? ölmemeli. öyle yoksul ve kimsesiz de değil ki "yazık oldu ilgisizlikten, bakımsızlıktan öldü gitti" diyelim. kişisel mesleki kariyeri bir yana, aynı zamanda dönemin meşhur gangsterlerinden bugsy siegel'in de kızıymış. sırtı pek, karnı tok.

ölüyorlarmış işte. bugün bize saçma sapan gelen hastalıklardan patır patır dökülüyormuş insanlar. o dönem oyuncularında genç yaşta ölen o kadar çok kişi var ki. bugün de o yaşlarda eceliyle ölen kişiler oluyor kuşkusuz. hatta bu şekilde kaybettiğimiz arkadaşlarımız da olmuştur. ama sayıları o döneme göre yok denecek kadar az.

bunları söylerken bir yandan da kızıyorum kendime. sen geçmişe şaşırırken, bugün hala ortalama yaşam süresi 40 yılın altında olan afrika ülkeleri var diyorum kendime. yaşam değersiz olduğundan mı ömürler bu kadar kısa yoksa ömürler bu kadar kısa olduğu için mi hayat bu kadar ucuz bilmiyorum. kendilerine bir umut satılan 1000 kişiyi aşkın insan boğuldu bu hafta akdeniz'de. sayıları bile belli değil tam olarak. olmayacak da. bir sayı bile olamayacaklar.

yine her zaman olduğu gibi konudan saptım ama bu sefer gerçekten hiç dönesim yok. sonraya kalsın yazacaklarım. hayatın sırrını da yazmayacaktım zaten.