şükela:  tümü | bugün
 • 1732-1806 tarihleri arasında yaşamış chardin'in öğrencisi fransız ressam. ülkemizi de ziyaret etmiş ve bu dönemin izlerini taşıyan kimi eserler de vermiştir.
 • fragonard devrim öncesi fransa'da saray ressamlığı yapmıştır. tablolarının konusu genellikle keyif çatan soyluların hayatlarından kesitler ya da bu kesitlerin antik hikayelere uyarlanmış halidir. en bilinen tablosu "the swing"dir ve rokoko dönemi sanatının neredeyse bütün özelliklerini yansıtır. hatta yansıtmakla kalmaz çoğu insanı kıl eder bi de, o ne biçim bi zevk ve de vurdumduymazlıktır dedirtir.
 • 1750den sonra an sevgisi aydınlanmış yazarlar icin oldugu kadar fragonard icin de konu oldu..iyi ana idealinin en inandırıcı yazarı rousseau'dur..fragonard özel ile yaşamınd mutlu olduğu için rousseau'vari mutlu aile tabloları yaratmıştır (sütanneyi ziyaret)..rousseau'nun emile'inden satırlar aklımıza gelir.."herkes esas işine geri dönsün. başta da analar.. tüm bozulmalar bu ilk yoksunluktan kaynaklanır. tüm ahlak yapısı çöker; yüreklerimizdeki doğal hisler söner.".. sütannelik kurumu yani.
 • ev kadınlığından bozma sanat tarihçilerine önerilebilecek olan salıncak adlı resmiyle tepe saçlarımın havaya dikilmesine neden olan ressam.
 • kadınlara düşkünlüğüyle bilinen fransız ressam. kadınları oldukça narin ve güzel resmetmiştir. "the swing" adlı tablosuyla ünlüdür. salıncakta sallanan bir kızın bacaklarını izleyen bir erkeği resmetmiştir. o dönemde kadınların kabarık elbiselerin altına iç çamaşırı giymemesiyle erkekleri nasıl etkilediğine dikkat çekmek ister.
 • the swing ya da salıncak'ta kadını obje olarak sunmuş denilse de eserde tamamıyla entrika işlenmiştir. kadını salıncakta sallayan kocasıdır. salıncağın önündeki bey ise kadının bacaklarının arasını dikizleyen aşığıdır. kadın edalı şekilde ayakkabısını fırlatırken, aşığına kur yapmaktadır. kocası habersizdir ki bu yanında duran iki melekten bellidir. gökteki eros'un elinde ise oku yoktur, zaten çift birbirine aşıktır. ama eros sus işaretiyle bu gizli ilişkiye tanıklık etmektedir. hatta aşağıdaki iki meleğe susmalarını söyleyen kendisidir ki kadının eşi görmesin.
 • peyzaj, canli ic mekanlar ve cocukluktan sahneler resmetmede ustadir. bunu hafif dokunuslarla ve ihtiyatli bir sehvet duygusu guderek yapar. en bilinen eserlerinden diger ikisi les lavandières ve la liseuse'dur.
 • (bkz: the stolen kiss)
  (bkz: the swing)
  (bkz: the bolt)

  (bkz: rokoko)