• fransiz ihtilali'nin fikir babalarından, büyük bir jakoben.
  • daha çok insan ve toplum ilişkileri üzerine çalışmış,devletin eşitlik,özgürlük ve adaletin simgesi olması gerektiğine inanmış,ömrünün son 20 yılını fransada geçirmiş modern sosyalizm öncülerinden.
  • vampirler hakkinda ilginc gorusleri olan bir dusunurdur. vampirlere inanmadigini, fakat belirli noktalarda, hayatlarindaki rahatliktan oturu onlari kiskandigini aciklamistir. bu gorusleri vampirler hakkinda bir roman yazan bir arkadasinin kitabina eklemesi icin yazmis/hazirlamistir; lakin kitap basilamamistir.
  • filozoflara karşı çıkan bu filozof büyük bir yenilenişi, doğaya dönük bir atılışı dile getirir. gönül ve duygu yolunu akıl yolundan üstün tutan yazar duygulandırmayı kanıtlamaya tercih etmiştir. siyasal, toplum, din ve eğitim konularındaki görüş ve önerileriyle olduğu gibi kişisel nitelikli sanatıyla da kuşaklar boyunca süren yankılar uyandırmıştır. chateubriand, goethe ve daha nicelerine ilham kaynağı olmuş, yol göstermiştir.
  • (bkz: romantizm)
  • terkedip gittiği beş çocuğu vardır... (bkz: arabesk havası)
  • toplum sözleşmesi, uygarlığın kötülükleri, emile gibi muhteşem yapıtları olan 1712 cenevre doğumlu büyük düşünür. (bkz: toplum sozlesmesi)
  • politika felsefesi konusunda da thomas hobbes'un monarşiyi savunan düşüncelerine karşı çikmiştir. monarşiye karşılık ruso yasalarin altinda olan bir yasa uygulayiciyi önermiştir. insanlarin doğal hallerinden birbirleriyle birleşerek kurtulabileceğini belirtmiştir, hobbes'un belirttiği, insan insanin kurdudur, insan kötüdür, boktur püsürdür şekilli düşüncelerini sallamamiş, o tam aksine insan iyidir demiş, ve fakat insan topluma girdiği zaman kötüleşir diye buyurmuştur. ayrica, insanlarin bir şefin boyunduruğu altinda olduğu halleri ile doğal halleri arasinda bir ilerleme olmadiğini, bu yüzden de insanlarin kuzu kuzu birisinin emirleri altina gireceğini düşünmenin saçma olduğunu söylemiş, hobbes'a lafi sokmuştur manş denizi ötesinden. rousseau bu durumda demiştir ki, insan mutlu ve huzurlu yaşamak için özgürlüğünün bir kismini feda etmelidir. hatta burda, yorumlarken ben de demiştim ki {ehehhee} insanin doğal halindeki sinirsiz ögürlüğü aslinda gerçek bir özgürlük değildir, zira herkesin özgürlüğü sinirsiz olduğu için aslinda herkesin özgürlüğü birbirininkin üzerine basmaktadir. halbuki insan kendi özgürlüğünün bir kismisini freda edip kalanini güvence altina aldiği zaman devlet tarafindan korunan bir özgürlüğe sahip olur ki ancak o zaman gerçek anlamda özgür olur, ama bu da elbette sinirsiz bir özgürlük olamaz, zira insan diğerlerinin haklarina saygi göstermek zorundadir... sinirli ve sinirsiz özgürlük konusunda hume'un da ilginç fikirleri vardir... ayrica rousseau çocuklara nasil bakilmasi gerektiği konusunda "emile ou l'èducation" {cemile ya da eğitim} diye bi kitap yazmiş, ama kendi beş çocuğunu birakip gittiği için kimse onu sallamamiştir... {ayiptir söylemesi, sözlüden dokuz aldimdi felsefede}
  • fransız fikir adamı.yarattığı akımla birçok ulus ve fikir adamını etkilemiştir.
hesabın var mı? giriş yap