şükela:  tümü | bugün soru sor
307 entry daha
  • 1755 noel'inden hemen önce meydana geldiği tahmin edilen garip bir olay rousseau'nun tavırlarındaki aksiliği, meydan okumayı ve yaralı gururunu bütünüyle yansıtır.

    rousseau'nun eşi threse levasseur'un annesi madam levasseur'e gönderilen ve büyük bir kap dolusu tereyağı içeren sepet yanlışlıkla kont lastic'in mutfağına teslim edilmişti. therese, kontun evine tereyağını almaya gittiğinde kont ile karısı onunla alay edip, uşaklarına onu kovmasını emrettiler. bunun üstüne rousseau konta keskin bir dille kaleme alınmış kinayeli bir mektup yazar. daha sonra rousseau kontun, hiç değilse sepetin yanlış yere geldiğini kabul edecek kadar adil davranan yengesine de bir mektup hazırlar ve ondan bu talihsizlikten ders almasını rica eder.

    rousseau'nun arkadaşları bu mektupları göndermemesi için yalvarırlar ve rousseau mektupları göndermez ve şunları söyler ' mösyö lastic paris'teki bütün iyi yürekli kadınlardan istediği kadar terayağı çalsın, sinirlenmeyeceğim.' ancak mektupların kopyalarını saklar ve bu olayı hiç unutmaz.

    yıllar sonra 1761'de basılan (bkz: julie ou la nouvelle heloise) türkçeye (bkz: yeni heloise) adıyla çevrilen romanında alakasız ve hikayeden kopuk bir dipnot vardır. julie'nin, saint- preux'ye insanın şakacıktan bile kötü davranmaması gerektiğini söylediği noktada dipnotta şu yorum yer alır;

    ''tereyağını alan adam ! bana kalırsa bu uyarı size çok uygun.''